Завърши проверката на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Стара Загора по сигнала на сдружение „България за чиста Розова долина“ относно повишени нива на формалдехид в атмосферния въздух край язовир Копринка и край казанлъшкото село Голямо Дряново. Крайният извод на екоинспекцията след направената проверка е, че изложените чрез сигнала изводи за замърсяване с формалдехид са неверни по отношение на фактите, нелегитимни по отношение на законодателството и заблуждаващи. Това се казва в официалното становище на РИОСВ – Стара Загора, където са изложени мотивите за заключението, потвърди за БТА директорът на РИОСВ – Стара Загора Диана Искрева. Тя коментира, че текстът на становището е съгласуван с Министерството на околната среда и водите.
В резултат на анализа на цялата събрана информация, заключението на РИОСВ – Стара Загора е, че предвид начина на измерване и регистриране на концентрациите на замърсителите от новопоставените станции за мониторинг, произведени от фирма „Сенстейт Технолоджис“ АД, не е релевантно измерените концентрации на замърсителите, отчетени от тези станции да се нормират съгласно Наредба 14, издадена от министъра на здравеопазването и министъра на околната среда и водите, за норми за пределно допустимите концентрации на вредни вещества в атмосферния въздух на населените места. Поради липса на издаден валиден сертификат за извършена калибровка на апаратурата на фирмата производител, същата не е легитимиран източник на данни, каквато е Националната система за мониторинг на качеството на атмосферния въздух, т.е. отчетените от нея данни не следва да се приемат безрезервно. 
От инспекцията посочват, че цитираните данни за драстично високи стойности са отчетени само в първите дни от разглеждания период – от 9 до 13 март, като най-високата стойност, отчетена на 11 март, се различава драстично от регистрираната такава на 15 март т.г. В официалния си отговор фирма Сенстейт подчертава, че отчетената пикова стойност на формалдехид не трябва да се приема като надеждна, тъй като е измерена преди въвеждането на устройството в експлоатация. С протокол от 12 март фирмата удостоверява валидирането на измервателните устройства, а Община Казанлък информира, че от 27 март същите вече не са в тестов период, коментират експертите. 
От РИОСВ посочват още, че са изискали допълнителна информация от фирмата производител и от Община Казанлък, която е собственик на измервателните устройства. Според инспекцията „Сенстейт Технолоджис“ не са предоставили по-конкретни координати на станциите от тези, посочени в интернет сайта им. По информация на фирмата, цитирана от РИОСВ, сензорите за формалдехид са калибрирани в рамките на система за качество при производителя им, междинно калибриране не се извършва, а гаранцията им от производителя е три години. От инспекцията коментират още, че заложената от фирмата методика не калкулира краткосрочна концентрация на базата на експозиция в продължение на 30 или 60 минути, както изисква Наредба 14. „Сенстейт Технолоджис“ предоставя само сертификат за извършена вътрешна калибровка на апаратурата, но тя следва да бъде извършена от лаборатория, имаща валиден сертификат от Изпълнителна агенция „Българска служба по акредитация“, каквато според справка на РИОСВ – Стара Загора фирмата производител няма, се посочва още в становището.
От инспекцията призовават членовете на сдружението, подали сигнала, да проявят отговорна гражданска позиция и обществено отношение за невсяване на паника с непроверени данни и неправилни изводи. 
Трите нови измервателни станции в казанлъшко бяха закупени и поставени във връзка с притесненията на жителите на региона относно инвестиционното намерение на фирма „Кастамону България“ АД в село Горно Сахране, община Павел баня за модернизиране на система за производство на смоли и изграждане на инсталация за производство на формалин. 
Потърсени за коментар, от „Кастамону България“ АД предоставиха за БТА своето официално становище относно сигналите, подадени към РИОСВ. Относно преките или косвени твърдения в медии и социални мрежи, че отчетените от новомонтираните станции показатели са резултат от дейността на дружеството, „уведомяваме всички граждани, че това представлява разпространяване на невярна информация“, посочват от „Кастамону България“. Според тях тя не е в съответствие дори с публично обявените факти относно датите на монтаж на измервателните системи и тестовия период на тяхната работа. От дружеството коментират още, че разпространяването на невярна, подвеждаща и манипулирана информация за наличие на вредни за човешкото здраве фактори при отсъствие на надеждни данни и доказателства за тях, представляват действия против установения ред и сигурност в обществото. „Дружеството ще употреби всички допустими от закона средства за защита“, отбелязват още от предприятието. 
Както БТА съобщи, след редица подадени жалби от страна на граждани и организации, министърът на околната среда и водите Росица Карамфилова се произнесе с решение по Административнопроцесалния кодекс, с което отмени Решение по оценка на въздействието на околната среда №1-1/2023г. на директора на РИОСВ – Стара Загора за инвестиционно предложение „Разширение и модернизация на действаща инсталация за производство на смоли” на „Кастамону България“ АД. По случая има изпратени жалби и в Административния съд, където има заведено дело, коментира за БТА Диана Искрева. „Когато излезе решението на съда, ще съобщим какво е то и ще действаме съгласно него“, каза тя.