Продължителното излагане на замърсен въздух създава риск от сърдечни заболявания за тийнейджърите, съобщи електронното издание "Юрикалърт", като цитира данни на лондонския Кралски колеж. 
Експерти анализират осем проучвания с 15 000 юноши – деца на дванадесет и повече години. Пет са проведени в Европа, а експертите разглеждат и данни от изследвания в Китай, където нивата на замърсяване са по-високи.
Според тях продължителното излагане на мръсен въздух може да увеличи риска от високо кръвно налягане при тийнейджъри. Този проблем в детството и юношеството е рисков фактор за развиване на хипертония и сърдечни заболявания в зряла възраст, отбелязват специалистите. Когато кръвното налягане стане твърде високо, то се превръща в хипертония, която пък води до инфаркт и инсулт.
Специалистите установяват, че дванадесетгодишните и по-големите юноши имат по-високо диастолично кръвно налягане, когато дълго време са изложени на мръсен въздух - например живеят в зона, където се наблюдава по-висока концентрация на фини прахови частици. Те често се изхвърлят от автомобили, промишлени предприятия и други. 
Негативните последствия от мръсния въздух при възрастните хора са добре документирани, но проучванията при деца показват противоречиви резултати.
Анализът на специалистите от лондонския Кралски колеж показват сериозна връзка между замърсяването на въздуха и повишаването на кръвното налягане сред подрастващите. Данните подкрепят предишни доказателства за въздействието на високата концентрация на фини прахови частици върху кръвното налягане на тийнейджъри с наднормено тегло или затлъстяване. Краткосрочното излагане на мръсен въздух няма подобно въздействие, сочат данни.
"Намаляването на замърсяването на околната среда е спешен приоритет за общественото здраве, за да защитим бъдещето на нашите деца", казва проф. Сиръмейни Хардинг от лондонския Кралски колеж .
Заключенията от проучването са публикувани в специализираното издание “Кърънт проблемс ъф кардиолъджи”.