Служебното правителство осигурява нужните 295 млн. лева за изплащане на „украинската помощ“ към земеделски стопани, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет. С днешното решение на Министерски съвет се утвърждават необходимите 235 млн. лева на Държавен фонд „Земеделие“ за разплащане на помощта, съгласно Временната рамка за мерки за държавна помощ при кризи и преход в подкрепа на икономиката след агресията на Русия срещу Украйна.
Над 200 млн. лв. са от преструктуриране на сметките на Държавен фонд „Земеделие“. От тях 60 млн. лева осигуряват от „Субсидии и други текущи трансфери за нефинансови предприятия” по бюджета на Държавен фонд „Земеделие“ за 2024 г. и 155 млн. лв. от трансфера към централния бюджет за Сметката за средствата от Европейския съюз на Държавен фонд „Земеделие” за 2024 г. и тяхното прехвърляне. Общо 80 млн. лв. е размерът на ресурса, който е осигурен от централния бюджет.
Средствата се отпускат за подкрепа на земеделските стопани от първичното селскостопанско производство – животновъди, отглеждащи едри и дребни преживни животни и пчелни семейства, както и производители на плодове и зеленчуци, маслодайна роза, винени лозя и тютюн и за подпомагане на земеделските стопани производители на зърнени и маслодайни култури. За целта служебното правителството прие и решение за утвърждаване на актуализирани годишни разчети на Сметката за средствата от Европейския съюз на Държавен фонд „Земеделие“ за 2024 г., уточняват от Министерския съвет.
На заседанието делегацията на Германия, от името на делегациите на България и още 13 държави членки, представи искане към Европейската комисия за увеличаване тавана на „de minimis“ в селскостопанския сектор на предприятие до 50 000 евро, в продължение на три години и съответно националните тавани за държавите членки. Аналогични мерки следва да се приложат и за сектора на рибарството и аквакултурите.