Политическата отговорност за служебното правителство е на парламента, каза пред журналисти в Народното събрание лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Философията на тази Конституция беше направена така, че трите партии от този блок - ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС - 167 депутати, да носят отговорност, след като се премести тежестта за избора на служебно правителство от президентската институция към парламента, припомни той. Нека колегите Кирил Петков, Христо Иванов и Делян Пеевски да не се махат толкова лесно и да казват, че нямат отговорност за това, което сътворихме, каза Борисов. Идеята на промените беше, че в парламента има високоотговорни системни партии, които могат да поемат не само отговорността, но и с работещ парламент служебното правителство да може да върши нещата, които всяко правителство е задължено да прави, добави политикът.
Да бъдем на висотата и отговорността на сътвореното, защото иначе ще се получи едно „лошо отроче“, а в случая може да бъде една добра Конституция, но трябва да имаме отговорен парламент, обясни Борисов.  
Случайно съвпадение е поисканата от лидера на ГЕРБ в понеделник, по време на среща със симпатизанти от столичния район "Подуяне", смяна на служебния външен министър и последвалото предложение на служебния премиер Димитър Главчев за освобождаването му от поста. 
Борисов отрече да обсъжда със служебния министър-председател кадровите назначения и смени както на външния, така и на земеделския министър.
Номинираният за служебен външен министър зам.-председател на ГЕРБ Даниел Митов е ярка политическа фигура, както Румен Спецов, както Георги Гвоздейков, каквато беше Мария Габриел, посочи лидерът на ГЕРБ. Ако назначат Митов, ще кажа – ГЕРБ носи отговорност и за външната политика, в момента мога да кажа, че носим отговорност и ще подкрепим всичко, свързано с подкрепата за Украйна, с модернизацията на армията, за Министерството на отбраната, допълни той и отбеляза, че служебният военен министър е експерт, близък до ГЕРБ.
Искам външната политика, евроатлантическата политика да бъде гарантирана. За да не се „лашне“ държавата, предложих Асен Василев да остане министър на финансите, Мария Габриел – на външните работи, припомни Борисов. Той добави, че не е искал в Народното събрание да носи отговорност за човек, когото не познава, какъвто е по думите му служебният министър на външните работи Стефан Димитров.
Не можем да искаме от Корнелия Нинова, Костадин Костадинов и Тошко Йорданов да подкрепят едно такова служебно правителство, каза лидерът на ГЕРБ.
„Главчев си избра за министър Росен Карадимов, г-жа Нинова не си ли спомня, че той беше началник на кабинета на нейния лидер, или Петко Николов, г-жа Плугчиева е съветник на Главчев, аз също мога да питам. Хайде да се успокоим“, каза лидерът на ГЕРБ.
Помня правителствата на Радев, които сключваха международни договори и сега, в такава тежка геостратегическа ситуация, ние трябва да имаме много стабилно правителство, смята Бойко Борисов. 
ДПС никога досега не са заявявали, не са участвали с министри и зам.-министри в некоалицията. „Разправията“ по думите на Борисов е дошла, когато е започнал разговорът за регулаторите и не са могли да съберат 160 гласа.
Борисов напомни на ПП-ДБ и ДПС, че е нужна памет и се обоснова с избора на ръководство на Българската народна банка, чийто управител Димитър Радев е експерт и предложение на ГЕРБ. Тогава ДПС и ПП-ДБ са предложиха ярки партийни кандидатури – Андрей Гюров (ПП-ДБ) и Петър Чобанов(ДПС), разпределиха си всички регулатори и за ГЕРБ остана председател на Сметната палата, напомни Борисов. Той добави, че, когато са гласували Конституцията, са си говорили как 10 години ще бъдат един блок – ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС затова никой не го притеснявало кой от коя партия е.