Преди няколко дни Евростат публикува изследване, според което българите би трябвало да са със стандарт като на скандинавските държави. БГ туристите прекарват в чужбина средно по 55 дни в годината и са на трето място по похарчени пари в Европа с над 2000 евро, гласеше изследването. Гафът беше очевиден, но мнозина сметнаха, че в случая може да е задействала обечайната статистическа практика когато един човек вечеря със свинско, а друг със зеле, да се отчита 50:50 консумация свинско със зеле. Причината за нелепите данни обаче, които междувременно Евростат тихомълком изтри от сайта си, се оказа друга. Вчера Националният статистически институт направи следното пояснение.
"След паралелна проверка на Евростат и НСИ (която са забави поради национални празници в Люксембург) относно броя на българските граждани, пътували в страната и чужбина през 2011 г., предоставяме следната допълнителна информация:
Наблюдението на туристическите пътувания и разходи за туризъм на населението е организирано като тримесечно съгласно Директива 97/56 ЕК за събиране на данни в областта на туризма. Тримесечните данни се изпращат регулярно и се публикуват на страницата на Евростат в интернет. Всички тримесечни данни са проверени и верифицирани.
Годишните данни за броя на пътуванията (2 458 419), броя на нощувките (21 166 012) и разходите за туризъм (870 919 хиляди евро) се получават като сума от резултатите от тримесечните изследвания. При броя на туристите обаче резултатите за годината се формират по друг начин и представляват експертна оценка на база тримесечните изследвания.
Такава оценка се прави за първи път от Евростат и включва годишните данни за 2011 година. След отстраняване на техническата грешка при изчисляването на данните от страна на НСИ, беше установено, че броят на туристите, пътували в страната и чужбина за 4 и повече нощувки възлиза на 1 117 119 вместо подадените данни от 416 250 туристи. Това обяснява корекцията за средния разход на един български турист на 779 евро вместо публикуваните първоначално 2092 евро за всички пътувания в страната и в чужбина през 2011 година.
От 2012 г. това изследване става регулярно и данните ще се публикуват годишно съгласно Регламент 692/2011 на Европейския парламент и Съвета на Европа относно европейска статистика на туризма.
За подобряване на данните в областта на туризма НСИ ще усъвършенства сътрудничеството си с други институции (МВР, МИЕТ, браншови организации) като допълнителни източници на информация за пътуванията на българските граждани в страната и в чужбина."