Олимпийските игри не може да предизвикват разделение и да изключват спортисти, заявиха от Международния олимпийски комитет (МОК), защитавайки плана си да позволи на руските и беларуски спортисти да се класират за летните олимпийски игри в Париж 2024. В изявление по повод първата годишнина от нахлуването на Русия в Украйна на 24 февруари миналата година, МОК каза, че Игрите имат обединяващ характер, който насърчава мира.
Олимпийската централа е обект на критики, след като през миналия месец обяви, че обмисля спортистите от Русия и Беларус да се класират за Олимпиадата чрез азиатски квалификации и да се състезават като неутрални състезатели, без знамена или химни.
Спортистите от тези страни бяха със забрана за участие на международни състезания, след като Русия започна "специална военна операция" в Украйна, но някои международни федерации сега им позволяват да се върнат, следвайки указанията на МОК.
"Олимпийските игри не могат да предотвратят войни и конфликти. Нито могат да се справят с всички политически и социални предизвикателства в нашия свят. Това е в сферата на политиката. Но Олимпийските игри могат да дадат пример за свят, в който всички спазват еднакви правила и се уважават един друг. Те могат да отворят вратата за диалог и постигане на мир по начини, по които изключването и разделението не го постигат", се казва в изявлението на МОК.
Украйна и нейните източноевропейски и балтийски съседи са водещи в призива за забрана на участие на руските и беларуски спортисти в Париж 2024, докато руските войски продължават да нахлуват в Украйна, за което получава помощ от Беларус.
В понеделник повече от 30 страни, включително САЩ, Великобритания и Франция, се обединиха около забраната за участие на руски и беларуски спортисти в международни състезания.
Украйна също заплаши да бойкотира Олимпийските игри заради участието на Русия.
"Нашата мисия винаги е била да насърчаваме мира чрез спорт. МОК остава ангажиран с тази мисия да обедини целия свят в мирна конкуренция и до днес. Усилията за поддържане на мира се нуждаят от диалог. Състезание със спортисти, които зачитат Олимпийската харта, може да послужи като катализатор за диалог, който винаги е първа стъпка към постигане на мир", се казва още в изявлението на МОК.
Международният олимпийски комитет (МОК) няма намерение да отменя санкциите срещу Русия и Беларус, съобщиха още от централата.
"МОК приложи санкции срещу Русия и Беларус по безпрецедентен начин - забрана от участие в международни спортни турнири, забрана за използване на знамена, химни или други национални символи, забрана на допускане на правителствени или държавни служители до каквито и да е международни спортни събития. Санкциите влязоха в сила през февруари 2022 година и след това бяха потвърдени от Олимпийската среща на върха на 9 декември 2022-а. Те остават в сила", заявиха от МОК.