И след 2021 година хората, които се осигуряват в частни пенсионни фондове, ще могат да прехвърлят средствата си в Националния осигурителен институт преди пенсионирането си, ако пожелаят. Това ще стане с промени в Кодекса за социално осигуряване, които вече са подготвени, научи БНР

На вчерашното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество вече стана ясно, че от 1-ви януари до 30 юни 2021-а година ще има прозорец за всички, които са изпуснали 5-годишния срок и не са прехвърлили своите пари в НОИ. Предстои депутатите да приемат регламент и за бъдещите периоди.

Според подготвените промени в Кодекса за социално осигуряване правото на осигурените в частен пенсионен фонд да изберат да променят осигуряването си от него във фонд „Пенсии“ на държавното обществено осигуряване ще става по специален график, разсрочен във времето. Например, хората ще могат да направят този избор от 1 януари 2022 до 31 декември 2025 г. и не по-късно от година преди да навършат възрастта за пенсиониране, от 1 януари 2026 г. до 31 декември 2030 г., не по-късно от 2 г. преди пенсиониране. И така по график до след 1 януари 2038 г., когато това ще може да става не по-късно от 5 г. преди възрастта им за пенсиониране.

Очаква се текстовете да бъдат разисквани и приети от депутатите между първо и второ четене на проектобюджета на държавното обществено осигуряване за 2021 г. 

Според публикация на в. "Труд" пък  процентът на редукция на държавната пенсия ще бъде 9% за гражданите, които ще получават пенсия и от частен фонд. Към момента процентът на редукция е 20, но той ще бъде намален за онези, които по-малко време са се осигурявали в пенсионен фонд. За следващите процентът ще расте. Новината е съобщил председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев след заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, където предложението е било обсъдено.

Според Велев справедливият процент за редукция на пенсията от НОИ е 6-7%, но предложението на работодателите не е било прието. По време на заседанието е бил обсъден и бюджета за 2021 г., като работодателите са разкритикували повишаването на минималната пенсия, защото по този начин тя се изравнява с минималната.

"На практика така изчезва разликата между осигурявалите се на минимален доход и тези на по-висок, което не е справедливо. В бюджета за следващата година няма да има достатъчно средства за продължаване на мярката 60/40 за запазване на заетостта. Със заложените в бюджета 300 млн. лв. ще се изплащат компенсациите за работниците за последните месеци на изтичащата 2020 г. и на практика не са предвидени средства за първите месеци на 2021 г.", допълва Велев.