Главният прокурор Сотир Цацаров отхвърли твърденията на бизнесмена и издател Сашо Дончев, че на среща между двамата му е отправил заплахи и обвини Дончев, че се е опитал да окаже натиск върху него във връзка с работата на негови подчинени в прокуратурата. Разпространената в четвъртък позиция на главния прокурор е по повод запис от публична среща, на която Сашо Дончев разказва как Цацаров му е заявил, че "поведението му става неприемливо и нетърпимо", визирайки критичната позиция на издавания от него вестник "Сега" и приписвайки му отношения с телевизия Би Ай Ти, водещия Сашо Диков и партия "Да, България".


В специалната позиция на Сотир Цацаров се потвърждава, че среща с Дончев е имало, без да се уточнява къде. Тя е била в качеството му на представител на една от работодателските организации и именно тогава, твърди Цацаров, Дончев поискал от него да упражни влияние върху наблюдаващи прокурори по проверка, свързана с дейността на независим регулатор по повод доставка и продажба на природен газ. Главният прокурор казва, че е отказал такава намеса и занапред ще проявява нулева толерантност към всеки политик и бизнесмен, който се опитва да поставя себе си или своите търговски интереси над закона и обществения интерес. Цацаров декларира уважение към свободата на словото, но с уговорката, че има граници на личностното и човешко достойнство, чието преминаване противоречи на нормалните демократични стандарти.

 

"Посредникът" Георги Гергов се покри

 

По неофициална информация посредник на срещата Дончев - Цацаров е бил бизнесменът и член на Изпълнителното бюро на БСП Георги Гергов, който обаче не си вдига телефона и очевидно отказва контакт с медиите.

 

Христо Иванов: Цацаров да се оттегли, за да се проведе независимо разследване

 

Междувременно лидерът на "Да, България!" Христо Иванов коментира в четвъртък, че срещата на главния прокурор със собственика на "Овергаз" е недопустима, ако не е проведена в Съдебната палата и за нея не е съставен протокол. Бившият правосъден министър подчерта, че версиите и на двамата участници в срещата не могат да бъдат разследвани, докато Сотир Цацаров заема поста главен прокурор. "По тази причина апелираме Сотир Цацаров да освободи поста, като си подаде оставката", заяви той.


"Ако Цацаров твърди, че му е оказан опит за влияние, защо Дончев не е станал следствен, попита Христо Иванов и допълни: "Дори да вземем версията на Цацаров, става дума за липса на хигиена на главния прокурор."

 

Ето пълния текст на официалната позиция, публикувана на сайта на Прокуратурата:
 

"Във връзка с тиражирани в медиите изявления за упражнен натиск върху бизнесмена и издател Сашо Дончев, Пресцентърът на ПРБ представя следната позиция на главния прокурор:


Твърденията за упражнен натиск по отношение на г-н Дончев са неверни и спекулативни. Никога и по никакъв начин главният прокурор не е отправял лични или институционални заплахи към г-н Дончев. Направените изявления в този дух са непочтени.
 

Главният прокурор е приел среща с него като представляващ интересите на една от официално признатите работодателски организации в България. Това не е и първата среща с г-н Дончев. По време на срещата до главния прокурор е отправено искане да упражни влияние върху наблюдаващите прокурори при работата им по текуща проверка с предмет дейността на независим регулатор, по повод доставка и продажба на природен газ. Такава намеса е била категорично отказана.
 

Главният прокурор счита, че всеки подобен опит за натиск върху работата на прокуратурата и разследващите органи е недопустим. Той подчертава, че ще проявява и занапред нулева толерантност към всеки политик или бизнесмен, който се опитва да постави себе си или своите търговски интереси над закона и обществения интерес. Такива опити са несъвместими с правовия ред и задължителното за една демократична европейска държава нормално функциониране на институциите.


Като счита, че твърденията на г-н Дончев са несъответни на действителността и без да коментира нивото на използваната от него езикова стилистика, главният прокурор изразява съжаление, че подобни изявления дават повод за разгаряне на един абсурден и непродуктивен обществен спор. Той изразява убеденост, че този опит за въвличане на прокуратурата в скандал не представлява и опит да бъде спряна работата на институцията по провеждани проверки и разследвания или непосредствено предстоящи действия в интерес на българските потребители на енергия.


Главният прокурор категорично заявява, че уважава свободата на словото и неприкосновеното право на медиите да критикуват и обсъждат всяка публична личност и това е част от задължителните демократичните стандарти в Европа и света. Същевременно той счита, че има граници на личностното и човешко достойнство, чието преминаване противоречи на същите тези нормални демократични стандарти."

 

Обявената позиция на главния прокурор не затваря темата, тъй като предстои изявление на Сашо Дончев по случая. Срещата му с Цацаров е станала миналия месец и оттогава досега той я е коментирал нееднократно пред колеги, но не и пред медиите.

 

"Бях поканен на среща с главния прокурор, за да ми каже, че моето поведение започва да става неприемливо и нетърпимо за него. Какво е това, дето аз подкрепям "Да, България"? Какво е това, дето моята телевизия Би Ай Ти, в която моят приятел Сашо Диков го е превърнал в централен образ? И разбира се, вестник "Сега" и Комарницки... Аз го гледам и викам: Абе, вие какво искате да ми кажете", разказва Дончев за срещата си с главния прокурор, докато коментира темата за състоянието на медиите и регулациите в страната.


"Ами казвам ви, че даже господин Филчев ми каза, че съм много мек в реакциите си", казал главният прокурор в отговор. "И аз викам "Ми тоя същия господин Филчев прати барети, какво се случва, какво последва?". И продължих: "Да ви информирам, че нямам нищо общо с тази партия "Да, България", освен че познавам Христо Иванов. Нямам нищо общо с Би Ай Ти, освен това, че със Сашо Диков сме карали ски и сме ходили по гаджета – това е вярно. И този нахалник какво ми казва: "Ама аз не смятам, че вие нямате право да го правите", което на мен, нали се сещате след всичко което ми казва, каква ми беше... И аз викам: "Абе, вие какво си въобразявате, аз не ви се обяснявам, аз ви информирам". След като тази институция си позволява да ме заплашва, вие представяте ли си в какво общество живеем... Да оставим детайлите, но бях поканен на среща, по негова молба, на среща в чужд офис", допълва Дончев.


"Мисля, че едно общество, което има принципи, и законовата уредба и институциите в това общество защитават тези принципи, даже на ум не им идва да хулят някой от екрана на телевизора или да пишат за него глупости във вестника. През ум не им минава. Погледнете, примерно, във Великобритания няма по-тежки регулации за медиите, но там това не се случва. Случва се поради същата тази култура, поради същия манталитет и поради абсолютната убеденост в безнаказаност", коментира бизнесменът.

Mediapool потърси реакции в парламента по повод избухналия скандал, но повечето депутати се измъкнаха с обяснението, че не са запознати със случая.

Лидерът на "Воля" Веселин Марешки коментира, че не знае за какво става дума, тъй като не е гледал видеото. Депутатът и журналист от партийната преса на БСП Александър Симов каза, че би могъл да коментира, но след като се запознае

Народният представител от БСП Драгомир Стойнев пък заяви, че не знае в какво качество да коментира казуса.

Ексжурналистът и народен представител от ГЕРБ Тома Биков заяви пред Mediapool, че думите на Дончев са твърдения. "Той трябва да обясни публично какво има предвид, тъй като на подобни сбирки, като тази на която е разказал историята, се чуват какви ли не случки", каза Биков. "Освен това е много важно да се чуе и позицията на главния прокурор по казуса", допълни той. Биков смята още, че Дончев "трябва да сезира институциите".

От ДПС отказаха каквито и да е коментари.