Amazon е основана през 1995 г. и първоначално започва като онлайн книжарница. Но още тогава нейният основател Джеф Безос има доста по-големи амбиции и иска да промени електронната търговия. От самото начало той иска един ден Amazon да бъде онлайн магазин, в който да има всичко. Днес Amazon е точно това и дори много повече. Компанията има различни бизнеси, включително в хостинг услугите, дигиталното съдържание, хардуер и др.
Историята на Amazon е доста любопитна и не толкова широко позната, както е тази на Google, Facebook, Microsoft или Apple. Онлайн изданието BusinessInsider е успяло да събере различни любопитни факти от историята на компанията. Ето най-интересните от тях.
Оригиналното име на Amazon е било Cadabra от „абра-кадабра“
Адвокатите на Безос обаче успели да го убедят, че името не е подходящо, защото звучи много сходно като Cadaver (труп). След това Безос искал името Relentless, но в крайна сметка избрал Amazon на името на най-голямата река в света.
Както за всяка млада компания, първите клиенти са били рядкост и събитие. Затова при всяка продажба в офиса на Amazon се е чувал звънец и всички се събирали, за да видят дали клиентът не е някой техен познат. В рамките на няколко седмици обаче продажбите станали толкова много, че звънецът бил изключен.
Компанията е прибягвала и до хитрости
Моделът на Amazon в началото предвижда да се купуват само книгите, за които има поръчки. Дистрибуторите и издателите в САЩ обаче искали заявките да са минимум за 10 книги. Това е щяло да банкрутира Amazon и да затрупа компанията с множество непродадени книги. Затова тя намерила хитър изход - поръчвала 1 копие от книгата, която им трябва, и 9 от стара книга, за която знаят, че не е в наличност.
В началото Безос е бил изцяло посветен на компанията си. Толкова много, че очаквал и от служителите да работят минимум по 60 часа седмично. Един от служителите работил толкова много, че дори забравил, че има кола в продължение на 8 месеца. Сетил се за нея, чак след като намерил време да прочете писмата и да види множество глоби за просрочено паркиране, вдигане на колата и последващото й продаване на търг.
Истинският успех за Amazon идва през 1998 г.
Когато идва голямото коледно пазаруване, компанията осъзнава, че не й достигат много служители. Всички работят извънредно и дори разчитат на помощта на близки и приятели, за да успеят да изпълнят всички поръчки. Тогава Amazon си обещава, че повече никога няма да си позволи да не й достига персонал и започва да наема сезонни работници.
Джеф Безос обича бързината. Това води до претоварване на складовете, недостатъчна подготовка на служителите за новите продукти и дори случаи на летящи неопаковани ножове от конвейерните ленти.
Безос има и необикновени схващания за работата
„Комуникацията е знак, че нещо не работи, както трябва. Означава, че хората не работят заедно по сближен, органичен начин. Трябва да измислим как екипите ни да работят като комуникират по-малко помежду си, а не повече“, казва той. Така се ражда идеята му за „екипите за две пици“. Идеята - всеки екип да е по-малко от 10 души, да си поставя ясни цели, да има автономност и да може да се нахрани с две пици.
Недоволни клиенти могат да изпратят имейл лично на Безос с проблема си с компанията
Безос винаги прави едно и също: препраща имейла към съответния човек с една-единствена добавка - въпросителен знак. Човекът има няколко часа да реши проблема и да изготви подробно писмено обяснение защо и как се е случило това. Отговорът се преглежда от мениджъри и след това се дава на Безос. Нетипичните решения на Безос личат и в начина, по който препоръчва на служителите си да намаляват стреса. Преди години служителите са можели да изкрещят с всичка сила, но само когато са постигнали важна цел.
В ранните години на компанията Безос е бил изключително избухлив. С течение на времето обаче е осъзнал, че това е проблем и е наел човек, който да му помогне да бъде по-добър лидер.