Върху президента Румен Радев се оказва натиск от различни посоки по „кадрови въпроси или Господ знае още какви”. Това каза служебният премиер Огнян Герджиков пред бТВ.

На въпрос дали политици са дръзвали да му дават наставления, служебният премиер отговори: „Доколкото знам на него (Радев, бел. ред.) са се опитвали”. Без да конкретизира партия, Герджиков каза още: „Той е споделял, че е имал натиск от различни посоки. По кадрови въпроси или Господ знае още какви. Така или иначе, то е разбираемо донякъде. При мен, слава Богу, такива натиски не са оказвани, защото е известно, че това е правителство, назначавано от него. Аз министрите не съм си ги избирал и назначавал, това са негови номинации, той ги е избрал. От първия до последния. От мен до последния”, заяви Герджиков.

Запитан защо служебното правителство смени половината областни управители, той обясни: „Защото не трябваше да сменяме всички”.

Въпросните губернатори са се разделили с постовете си след „проучвания по няколко линии” и констатирани по-големи или по-малки нарушения, „свързани с толериране на съответната партия, която ги е излъчила, с включване в схемата за печелене на избори”. Има сигнали за опити за толериране на ГЕРБ, уточни премиерът. „В такива случаи трябва да се сложи край на такива, които смятат, че тази власт им е дадена, за да помагат на партията, която ги е излъчила”, каза Герджиков и уточни, че не е настроен реваншистки към управлението на ГЕРБ. „Аз съм човек на компромиса”, каза той.

„Нашето правителство ходи по тънка опъната тел. От едната страна са огньове, от друга страна са шишове. Накъде ще паднем, няма никакво значение. Ние сме обречени, ако не спазим този неутралитет, който се иска от нас, за да се стигне до непредрешени честни избори след месец и половина“, заяви премиерът.

Проф. Герджиков категорично се противопостави на правенето на бизнес на гърба на хората и най-вече на тяхното здраве. „При нас здравеопазването е бизнес. Вън търговците от храма”, каза той.

Пазарна икономика не в здравеопазване и не в образование. Това е пагубно за държавата. Жалко, че служебното правителство е само за два месеца и няма да може да вземе решителни мерки в тази посока, добави Герджиков. По думите му вземането на пръстов отпечатък е обидно за хората заради асоциацията с престъпник.

Проблемът с машинното гласуване се оказа сериозен, приза Герджиков. „Има една приказка – dura lex sed lex – лош закон, но закон. Народното събрание прие закона за машинното гласуване. Централната избирателна комисия (ЦИК) имаше нагласата, че това може да не се приложи в едни извънредни парламентарни избори, каквито са сегашните. И затова тя изглежда проспа около два месеца, вместо да тръгне още в началото да обявява обществени поръчки. Искам да вметна – някой държави, се отказаха от машинното гласуване, тъй като се оказа не толкова надеждно, колкото смятаха. Например една Холандия направи тази крачка назад и ние сега разчитаме евентуално от Холандия да вземем тези машини, които те имат, за да бъдат използвани при нас“, каза служебният премиер.

Проблем ще е, ако никой не кандидатства за обществената поръчка за доставка на машините, призна той. „Тогава ще се проведат изборите по старата система и най-вероятно ще има опит изборите да бъдат касирани. Тогава Конституционният съд по закон трябва да се произнесе окончателно. Той ще каже има ли нарушение или няма. И съответно дали тези избори трябва да бъдат касирани или не“, обясни професорът.

Запитан дали служебното правителство ще излъчи новият еврокомисар или това е задача на редовното правителство, проф. Герджиков определи въпроса като неудобен. „Надявам се да убедя президента Радев, България трябва да излъчи еврокомисар възможно най-скоро. Еврокомисарят трябва да бъде изявена експертна личност, силно позната в Брюксел, без партийна обвързаност, експерт, качествен”.

Имам сбор от имена, каза още Герджиков, но отказа да назове имена, тъй като е много рано. Абстрактно погледнато Гергана Паси е добър вариант, но тя не иска. Меглена Кунева - „сама по себе си е добър вариант, но не казвам, че тя ще бъде”, коментира само Герджиков.