Има притеснения, че болните от онкологични заболявания остават без лекарства. Отказвам да повярвам, че тези хора ще бъдат подложени на геноцид - или както е политически коректно да се изразяваме - на изтребление.

Това каза днес пловдивският митрополит Николай в изключително рязка реч в параклиса на Онкологичния диспансер в Пловдив, предаде кореспондентът на БГНЕС в града. В града в момента се провежда работна среща между ръководствата на седемте комплексни онкологични центрове в страната, ръководствата на специализираните онкологични болници, представители на Националния раков регистър. Основна тема е "Финансирането в онкологичната помощ и законодателните промени, които предстоят в онкологичните болници".

На шестия ден след въвеждането на новата методика във финансирането на онкологичните лечебни заведения, пловдивският Комплексен онкологичен център вече е на минус 700 хиляди лева, каза неговият управител д-р Калин Калинов. Това не може да продължава, трябва следващият месец да затворим, каза още той.

Молитва за здраве в параклиса отслужи дядо Николай, но думите му след службата бяха необичайно резки и силни.25 години се реформираме, каза той, в резултат на което ставаме все по-зле. Образованието се реформира и хората станаха неграмотни, икономиката се реформира и предприятията се продадоха за един лев, здравеопазването се реформира и хората станаха по-болни. Всяка възрастна жена, всяко ромско дете, всеки болен човек има свещеното право да получи помощ, каза още той, всеки се е родил с равни права и единственият критерий, който църквата налага към здравната реформа, е любовта към ближния. Не към абстрактните човеци, а към конкретния човек, който се е изправил пред теб, болен и немощен, и гледа с надежда да му помогнеш. Дядо Николай призова здравния министър да се изправи, да каже колко хора в страната са болни от онкологични заболявания и дали за всички тях има лекарства. Това е необходимо, каза той, за да знае болният човек, че държавата не го мрази. Какво правим, запита още дядо Николай. Българските лекари бягат в чужбина, българските болни, които могат да си го позволят, също отиват да се лекуват в чужбина. И става така, че в чужди болници ни лекуват български лекари. Какво е толкова сбъркано в тази държава, че това е възможно...

На въпрос какво ще стане с болните, ако ситуацията продължи по същия начин, д-р Калинов отговори буквално: "Бог да ги пази".