Ромелу Лукаку изпрати Белгия на четвъртфинал, след като "златната смяна" на Марк Вилмотс изработи победата над САЩ с 2:1.

"Червените дяволи" ще се изправят срещу Аржентина в следващия етап от турнира, след като малко по-рано днес Гаучосите победиха трудно Швейцария. И днес развръзката се оказа в продълженията, където след нулево равенство в първите 90 минути, паднаха три гола. Белгия категорично беше по-опасният и доминиращ тим на стадион "Арена Фонте Нова" в Салвадор или поне в първите 105 минути. Пропуските на Еден Азар, Кевин де Бройне и Мертенс не позволиха на Белгия да поведе в резултата още през първото полувреме, а втората част беше като обстрел на Тим Хауърд, който спаси отборът си от разгромно поражение. Извън футбола любопитна случка беляза първата част, след като фен нахлу на терена и тичаше по терена като дори имаше време да се поздрави с Еден Азар, докато стюардите го изведат. Втората част отново не донесе късмет на Белгия, които не спряха да доказват колко остър и опасен отбор са, но останаха без гол. Янките имаха едно опасно положение през втората част, но ударът на Греъм Зуси беше избит от белгийски защитник. В крайна сметка и тази среща стигна до продължения, след като в редовното време резултатът остана 0:0. Логичното обаче се случи и две минути след началото на продълженията Кевин де Бройне отбеляза за 1:0. Златната смяна за Марк Вилмотс се оказа Ромелу Лукаку, който смени Ориги на продълженията и изработи голът за тима си. След хубав пробив Лукаку подаде на Де Бройне, който отбеляза попадението. Лукаку не спря дотук и в 104-та минута отбеляза гол за 2:0 в полза на Белгия. Янките обаче показаха дух и в 108-та минута Джулиън Грийн проби Тибо Куртоа за 2:1. Като цяло втората част на продълженията беше с тотална доминация на САЩ и белгийците имаха известна доза късмет, за да не получат втори гол, който да доведе до дузпи. Тибо Куртоа спаси изключително опасен след изпълнение на пряк свободен удар, който летеше за 2:2.