Аутсайдерът Коста Рика направи пълен обрат и сензационно победи Уругвай с 3:1 в първия мач от група D.

Обратно на всички очаквания костариканците победиха Ла Селесте в доста атрактивна битка на "Ещадио Кастелао" във Форталеза. В герой на мача се превърна младият Жоел Кембъл, който отбеляза изравнителния гол и асистира за третия. Двубоят започна обещаващо за урусите, които поведоха в 24-та минута с дузпа на Едисон Кавани. Капитанът Лугано беше задържан през от играч на Коста Рика и германският рефер Феликс Брих посочи бялата точка. Тимът на Оскар Табарес можеше да поведе още по-рано с гол на Годин, но голът на защитника беше отменен, заради засада. Постепенно в играта урусите намериха темпото си, но въпреки атаките полувремето завърши само с гола на Кавани. Коста Рика имаха възможност да изравнят в 50-та минута, но Фернандо Мослера спаси ударът на Дуарте. Коста Рика вдигна оборотите второто полувреме и успяха да изравнят на 1:1 в 54-та минута с гол на Жоуел Кембъл. Само за три минути Коста Рика обърна резултата и в 57-та минута поведе с 2:1 с гол на Оскар Дуарте. Уругвай сякаш се обърка от това и не успя да създаде някаква кой знае каква опасна атака. Костариканците от своя страна се отпуснаха и в 85-та минута дойде третото попадение след гол на Уреня. В добавеното време Макси Перейра получи директен червен картон за брутално нарушение срещу Кембъл. В крайна сметка въпреки всички прогнози Коста Рика надигра именития си съперник и за момента оглави групата. От 01:00 часа българско време започва дербито в групата между Англия и Италия.