При присъединяването ни към Европейския съюз стартирахме от база, която беше около 30 процента от Брутния вътрешен продукт (БВП) на глава от населението, в момента след два програмни периода гоним 60. Първата ни стратегическа цел е да се борим да достигнем поне 75 процента през този програмен период, каза директорът на Дирекция "Централно координационно звено", Министерство на финансите Иван Иванов на регионалната конференция по проект "Европа на Балканите: Общо бъдеще" в Пловдив. Събитието се провежда в Националния пресклуб на БТА в града.
По думите на Иванов всички анализи показват, че достигне ли се 75 процента, младите хора започват да се връщат и се обръщат негативните демографски тенденции. Това чисто стратегически трябва да бъде първата ни цел с уговорката, че докато ние се развиваме, светът също се развива, каза експертът. Той посочи, че живеем в конкурентна среда и се борим за младите хора, за инвеститори, в конкуренция сме с много по-добре развити образователни системи.
Според Иванов трябва да се овластят местните общности да взимат решения по отношение на това какво ще се финансира. Ние сме малка държава, знаем, че това ниво, което е между общините и правителството, като че ли липсва, каза той и допълни, че няма средно ниво, което да разполага със собствен бюджет, а областните управители имат  по-скоро координационни функции. Трябва да се направи така, че да няма усещане, че нещо се привнася, че някой друг взима решения, защото няма как това да бъде припознато, каза експертът. Според него интегрираните териториални инвестиции са първа стъпка в тази посока, да се разработват проекти, които да адресират различни нужди и да създават добра среда. 
Имаме ограничен ресурс и ако тръгнем да попълваме всички нужди, няма как да бъдем успешни, смята Иванов. По думите му, за да бъде страната успешна, трябва да се постигне консенсус около това в каква посока искаме да се развиваме като държава, кои са двигателите на растежа, силните страни, които ни отличават от другите, къде имаме предимство. Трябва да се заложи на тези сектори, които след това генерират БВП, с който да се финансира инфраструктура, образователна система и т.н. Финото изкуство е на това да намериш кои са секторите, които биха могли да "издърпат" останалите, смята Иванов и допълни, че за това трябва диалог, "защото ние все още търсим нашата национална визия, къде искаме да бъдем и на какво трябва да заложим". Всичко това трябва да бъде съпътствано с правене на реформи, защото в противен случай няма как да бъдем ефективни, каза още Иванов.
Традиционно българинът е недоверчив към институциите и ние трябва да се борим за това доверие, каза експертът. Според него единственият начин е да бъдат изключително прозрачни и всеки да може да провери какво се финансира, къде отиват парите и какви ползи носят проектите. Това трябва да се съчетае с опростяване на правилата, т. е. бенефициентите не трябва да се объркват и всичко да бъде достъпно и лесно. Според Иванов пътят на дигитализацията е част от решението. 
Административния капацитет е друг акцент в приоритетите. Забелязваме, че по-богатите и силни градове, където има концентриран бизнес, имат капацитет да пишат добри проекти и понякога и като че ли това става за сметка на по-бедните, каза Иванов. По думите му трябват инструменти, с които да бъдат "събудим" малките общини, в противен случай ще се изгуби фокусът на кохезионната политика.