Девет ученици от 10 клас на Средното училище с преподаване на немски език „Фридрих Шилер“ в Русе представиха 23 личности от епохата на Българското средновековие в топонимията на града. Историческото изследване, което се е провело под ръководството на учителя им по история и цивилизация Николай Чакъров, обхваща наименованията на 20 улици, 4 площада, 15 жилищни блока, 2 кораба, училище, църква и читалище. На събитието присъства областният управител Драгомир Драганов, който заяви, че високо оценява труда на всички участници в изследователската работа и ги поздравява за вложените усилия за популяризирането на богатото историческо минало на страната и на Русе. „То е повод за гордост, но и мотивация да бъдем все по-силно устремени към постигане на нови успехи за по-доброто утре на града ни. Забележителна е непрестанната Ви дейност по стартиране на нови проекти, които макар да са ориентирани към миналото на областта и държавата, ни задължават да погледнем уверено напред и да осъзнаем, че именно ние сме „двигателите“ на бъдещето, в което искаме да живеем. Нека не забравяме, че русенци винаги са били напредничави хора, често задаващи водещите европейски тенденции“, каза Драганов в обръщението си към учениците и учителите. Той сподели още, че според него учебното заведение се е утвърдило като водеща институция, съхраняваща непреходния русенски дух.

Това е седмото поред проучване, като презентациите на учениците предстои да бъдат издадени в книжка. Изследването е посветено на празника на Русе – 6 май. Любопитен факт е, че най-често срещаните имена от периода на средновековието в топонимията на града ни са тези на хан Аспарух и цар Калоян.

На инициативата присъстваха ученици от всички гимназиални класове, учители, както и директорът на СУПНЕ „Фридрих Шилер“ Искра Иванова.