Обща изложба „Разговор“ на Цеца Георгиева и Нора Леваи ще бъде представена в института „Лист“ в София. Вернисажът е на 8 май с участието на двете приложнички и на изкуствоведа Каталин Т. Над. Организаторите отбелязват, че събитието е по проект на WCC Еurope Creative Exchange Programme и може да бъде посетена до 27 юни. 
„Европейската културна програма ни даде възможност да живеем и работим заедно последователно в Унгария и България. Времето, прекарано заедно, разговорите, впечатленията и емоциите от пътуването ни вдъхновиха да покажем своята работа в изложба през 2023 в Будапеща с любезното съдействие на Българския културен институт в Будапеща, а сега в Унгарския културен институт в София“, разказват авторките Цеца Георгиева и Нора Леваи.
„С Цеца Георгиева се запознахме във Висшето училище по приложни изкуства и запазихме приятелството си, дори когато тя вече не живееше в Унгария. Участвах в един пленер в България, организиран от нея, няколко пъти сме имали общи изложби в Унгарския институт и миналата година участвахме в европейска програма, където в рамките на две седмици работехме на разменни начала в ателието на другата. Освен приятелството нас ни свързват и общите мисли, закодирани в творбите ни. За мен е огромна радост, че отново можем направим съвместна изложба“, допълва Нора Леваи.
„В моята работа използвам материали от природата, което ми носи не само радост, но и много мъдрост. И в най -малкото стръкче трева има вградена история, смисъл и цел. Постоянно се удивлявам на природата. Възхищавам се и се уча от нейната гениална „инсталация“ от форми, цветове, светлина и ухания. Огромно предизвикателство и вълнуващо приключение е да вляза в нейната лаборатория и да добавя нещо свое“, казва Георгиева.
Нора Леваи е родена през 1952 г. в Унгария. През 1979 г. завършва Унгарската академия за приложни изкуства, специалност „Текстил“. Участвала е в редица изложби и пленери в страната и чужбина – Австрия, Германия, Полша, България, Италия, Канада. Носител на награди от биеналето в Сомбатхей (1992, 1999), на Асоциацията на унгарските графици, Капошвар (1999) и на Европейската награда Anchor на Х Международен симпозиум и уъркшоп – Грац (1994), на „Европейската награда“ от Хайделберг и други. Нейни творби са притежание на музеи и галерии в Унгария и Германия. Работи с две различни техники. При първата използва традиционна нишка, тел и органични материали (клони и трева) и прави фини “рисунки”. Втората „графична“ техника е сливане на повърхност с материал.
Цеца Георгиева завършва Художествената гимназия в София, а след това Академията за изкуство и дизайн в Будапеща, Унгария. Специализирала е в Cité International des Arts, Париж, Франция. Основател на Пленер за екология и текстил „Художник-Природа“, посветен на Проф. Марин Върбанов. Носител е на наградите International Textile Festival, Leiden, Nederland; International Craft Competition, Cheongju, Korea; International Applied Arts Quadrennial, Erfurt, Germany; СБХ. Автор е на изложби, сред които във Франция, Италия, Унгария, Полша, България и САЩ. 
/ВСР