Депутатите от парламентарната правна комисия приеха на второ четене промени в Изборния кодекс, според които Централната избирателна комисия (ЦИК) трябва да излъчва заседанията си в реално време в интернет чрез интернет страницата си.
ЦИК се задължава да публикува на интернет страницата и стенографските протоколи от заседанията си, както и "сканираните и получените по електронен път екземпляри от протоколите на секционните избирателни комисии, както и протоколите на районните и общинските избирателни комисии". ЦИК ще трябва да осигури създаването на интернет страница на районните избирателни комисии и общинските избирателни комисии.
Депутатите въведоха конкретен срок за издаването от страна на ЦИК на указанията за работата на избирателните комисии – не по-късно от 60 дни преди изборния ден и срок за провеждането на обучението на членовете на РИК и ОИК - не по-късно от 15 дни от назначаването им.
ЦИК ще трябва да създаде и поддържа електронен публичен регистър на жалбите, подадени до комисията и решенията по тях. ЦИК трябва да води и поддържа постоянно актуален списък на лицата с избирателни права по данни от регистъра на населението – национална база данни "Население", като се осигурява възможност всеки избирател да може да прави справка по ЕГН.
Пред Върховния административен съд (ВАС) чрез ЦИК в срок до три дни от съобщаването им, ще могат да се обжалват и решенията на ЦИК за "премахване или изземване на агитационни материали, поставени или разпространени в нарушение на този кодекс на територията на повече от един изборен район или които се отнасят за повече от един изборен район". Ще се обжалват и решенията на ЦИК, с които се определят населените места, в които ще се образуват избирателни секции извън страната. Методика за определяне на резултатите от гласуването също ще подлежи на обжалване.
Комисията отхвърли идеята на няколко депутати от ДПС да може да се обжалва решението на ЦИК, с което се определя броят на мандатите в многомандатните изборни райони.