„Присъда ли е експертното решение на ТЕЛК?“. Това беше един от плакатите, с които хора с увреждания протестираха вчера пред сградата на експертната лекарска комисия в Русе. Въпреки приетите от парламента и влезли в сила промени те искат да са сигурни, че правата им ще бъдат изцяло защитени. Причината е горчивият опит, който имат с решенията за процента инвалидност, както и забавянето, което води до спиране на пенсиите за няколко месеца.
„Основното ни искане е да не се прекъсват плащанията на пенсии и социални помощи от ТЕЛК до ТЕЛК, а самите ТЕЛК-ове да се провеждат качествено. Не по документи, а да виждат фактическото състояние. Няма как след 10 години заболяване да имам подобряване и да ми се сваля процентът, след като имам влошаване. За тях обаче е важно да съм лежал в болница, а пък аз съм в ремисия“, споделя Светлозар Лазаров, който е с диагноза множествена склероза. Той посочва и друг проблем - работодателите не искат да наемат хора с ТЕЛК.
Пламен Павлов е инвалид по рождение с очно заболяване, но се явява на ТЕЛК през две години.
„Миналата година НОИ обжалва ТЕЛК-а ми, върнаха го в НЕЛК, оттам също излязоха със становище след 4 месеца и реално шест месеца стоях без един лев - социални, пенсия, всичко беше спряно. Не ме питайте как съм живял. НЕЛК излиза с решение за влошено състояние, тук ми дават по-ниски проценти, никой не ти обяснява“, казва той. И настоява да се промени системата, а решението за инвалидите да бъде адекватно.
Недоволен е и Николай Трифонов, който е с ТЕЛК след инцидент в казармата. През годините от 52% инвалидност тя е смъкната до 10 процента и сега той отново се бори за справедливо решение.
Севда Хасанова споделя, че от подаването на документи през миналия февруари едва през октомври е получила парите си. През това време разчита на близките си, за да може да си купува лекарства и да прави изследвания. Тя настоява всички медикаменти, които се ползват от хората с увреждания, да бъдат безплатни, както и изследванията.
Отдавна чаканите промени в ТЕЛК, с които над 30 заболявания получават пожизнено решение от лекарските комисии, вече са в сила. С тях се облекчават редица срокове и изисквания при освидетелстването на намалена работоспособност. Освен това се връща старият принцип на определяне на степента, при който се вземат предвид всички заболявания.
Започналите и неприключили до 31 януари процедури по извършване на медицинска експертиза се довършват по реда на новите правила, ако са пред ТЕЛК, но ако са пред НЕЛК - по досегашния ред. Хората, които са освидетелствани и преосвидетелствани до влизането в сила на промените, и те са по-благоприятни за тях, могат да поискат преосвидетелстване.