"Спадът в цените на горивата у нас е значително по-голям от другите държави в Европа, като в някои страни дори се забелязва задържане на цените". Това съобщи служебният министър на икономиката и индустрията Никола Стоянов в студиото на сутрешния блок на Нова телевизия, цитиран от пресцентъра на ведомството. Той показа графика, която съпоставя темпа на намаление в 7 държави в Европа. "При съпоставката сме включили както страни-членки на ЕС, така и държави извън Съюза, за да избегнем политически коментари. Данните са категорични и са плод на всичко, което бе направено в сферата на енергетиката и икономиката през последните месеци", подчерта Никола Стоянов. Данните категорично показват, че резултатите се дължат на националните мерки, а не на международни фактори, допълни той. 
Министърът съобщи, че цените на горивата у нас са спаднали с около 20 на сто за последните 5 месеца. Той представи данни, които правят съпоставка на цените на горивата в няколко европейски държави за периода от август 2022 г. до момента. От тях е видно, че в момента, в който служебният кабинет поема управлението на страната (2 август), цените на дизеловото гориво и бензин А95 в България са били сходни с тези в Германия и по-високи от тези в Унгария. Днес горивата в страната са с цени сред най-ниските в Европа.  
На 2 август 2022 г. средната цена на литър дизел е била 3,50 лв., а днес тя е 2,93 лв. При бензина намалението е още по-сериозно - от 3,34 лв. в деня, в който служебният кабинет поема управлението, на 2,59 лв. към днешна дата. "Тези числа показват спад от 15 на сто в цената на дизела и над 20 на сто за бензина", обясни Никола Стоянов. 
Икономическият министър припомни, че на този фон са предприети мерки, така че "Лукойл" да започне да плаща данъци в страната, а от получените допълнителни средства в бюджета предстои да стартират мерки в подкрепа на хората. "Нашата цел бе да запазим отстъпката от 25 стотинки на литър гориво, докато сме готови с новите мерки и финансово бяхме обезпечили това, защото разбираме, че всяка помощ е ценна за хората в толкова сложна икономическа ситуация", обясни още министър Стоянов.            
В началото на януари служебният вицепремиер по икономическата политика и министър на транспорта и съобщенията Христо Алексиев заяви в парламента, че политиката на служебното правителство е "Лукойл" да си плаща данъците в България и да се предприемат всички мерки цените на горивата да продължават да вървят надолу. Тогава Алексиев припомни, че "Лукойл" вече е превел авансово данък в размер на 90 млн. лева. "Очакваме догодина около 600 млн. лева, във връзка с това, че преместиха дейността си в България, да бъдат платени към бюджета от страна на "Лукойл". Същевременно и цените на горивата вървят надолу", посочи в парламента Алексиев. 
През втората половина на ноември миналата година, Алексиев съобщи пред медиите, че след поредица от срещи и преговори с ръководството на "Лукойл" служебното правителство е постигнало договореност от 1 януари 2023 г. компанията доброволно да прехвърли своя център на икономическа дейност в България, което означава, че вече няма да работи на процесинг (ишлеме) и цялата печалба от дейността на рафинерията ще остава в България, а не в Нидерландия или Швейцария, както беше досега.