Корейският фолклорен ансамбъл "Йонгчон Мьонгджу Нонгак" гостува в София на 13 декември в Младежкия театър, и в Пловдив - на 15 декември, съобщават организаторите. По думите им публиката ще може да се наслади на корейски "нонгак" концерт, наречен "Ханмаданг фестивал". Събитието отбелязва осмата годишнина от включването на това изкуство към представителния списък на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО.
"Нонгак" възниква от общностните обреди и селски забавления на Корея. Представлява типична форма на музика и танц на корейските земеделци, практикувана за различни цели  като умилостивяване на боговете, молитва за богата реколта, изгонване на зли духове. Постепенно фолклорното изкуство еволюира от локалния си, общностен характер, към сценично изкуство. През 2014 г., с включването му към представителния списък на ЮНЕСКО, фолклорното представление намира признание и като ценно и значимо културно наследство на света. Днес "нонгак" съчетава перкусионен ансамбъл с духови инструменти, танци, драма и акробатични изпълнения. "Нонгак" има и своите регионални разновидности.
За корейския фолклор от района Мьонгджу, който ще бъде представен у нас, е характерно, че представлението се състои от 12 части, а изпълнителите са облечени в бели панталони с горнища в жълт, червен и зелен цвят. В района Мьонгджу "нонгак" се използва най-вече като трудова песен.
"За мен е чест, че имаме възможност да сме заедно с българските граждани и корейската диаспора в България на концерт за културен обмен в сферата на фолклорните изкуства между България и Корея. Нека това събитие бъде повод, който да ни напомни дълбоката история на двустранни отношения и да се откриват още културни прилики между двете страни. Надявам се този концерт да бъде мост за засилването на приятелството между двата народа", казва Йонхуа Джонг, директор на културния център "Йонгчон".
Сред уникалните инструменти, които ще звучат по време на "Ханмаданг фестивал", са корейската флейта от бамбук и двойна тръстика, наречена пири, струнният инструмент хегъм, състоящ се от две копринени струни, на които се свири с лък от конски косъм, духовият инструмент от бамбук дегъм. Техният звук ще бъде придружен от изпълнения на българските кавал, гайда и тамбура.
/ДД