Лорис Чекнаворян ще бъде специален гост на концерта на Софийската филхармония утре вечер под палката на неговия син Еманюел Чекнаворян. Големият арменски композитор и диригент, роден на 13 октомври, ще празнува своя 84-и рожден ден в зала "България", разказват от филхармонията.
Както писа БТА, за първи път в България ще звучат откъси от неговата "Арарат сюита" - израз на почитта му към неговите предци. Арарат, останал извън границите на Армения, е символът, вечният носталгичен образ на изгубената родина. Еманюел Чекнаворян е включил в програмата и "Половецки танци" от Бородин и "Картини от една изложба" от Мусоргски.
Лорис Чекнаворян е признат за един от най-важните композитори и  диригенти на своето поколение с ярки позиции и огромна по значение обществена дейност. Роден е в Иран, в семейство на емигранти от Армения след геноцида през 1915 година. От 8-годишен свири на цигулка, пише и първите си композиции за пиано, а на 16 години създава четиригласен хор и свой оркестър, който дирижира в Техеран. Завършва с отличие музикалната академия във Виена, където учи цигулка и композиция. Завръщайки се в Иран, става преподавател в Техеранската музикална академия и директор на Техеранския музикален архив. След това продължава обучението си в Моцартеума в Залцбург при Карл Орф. По негова поръчка, за прочутата му система за обучение "Шулверк", пише над 130 клавирни пиеси с различна трудност, публикувани в два тома под заглавие "Картини от Армения".
След това учи дирижиране в Мичиганския универитет, веднага е поканен за резидентен композитор в колежа Конкордия в Мурхед, Минесота, а от 1966 до 1970 г. ръководи инструменталния и оперния департамент в Университета на Мурхед. Отново се връща в Иран, където става резидентен композитор и главен диригент на оперния театър в Техеран. Между 1975 и 1987 г. е в Лондон, подписва ексклузивен договор със звукозаписната компания RCA и прави десетки записи, които му донасят славата на изключителен симфоничен диригент. Там създава много от най-значимите си произведения, организира и мащабен фестивал "Музикална Армения".
Следващите му години са посветени на съдбата на Армения - след земетресението през 1988 г. организира по време на престоя си в Ню Йорк благотворителен концерт в "Карнеги хол" със знаменити световни звезди и заминава за Ереван, където е назначен за главен диригент и художествен ръководител на Арменския филхармоничен оркестър. За 11 години той превръща оркестъра в реномиран световнопризнат ансамбъл, който гастролира из Европа, САЩ, Канада, Иран, Ливан.
Многостранна е и активната му обществена дейност. Събира средства из цялата страна за разрушения град Гюмри, създава там академия за музика и изкуства, както и симфоничен оркестър. Възстановява театъра и телевизията. Има важна роля в кампанията за придобиване на независимост на Армения през 1991 г., Участва в комитета за възстановяването на националния герб и избора на химн, осигурява изнасянето на редовни концерти по време на войната в Нагорни Карабах.
След 2000 година Чекнаворян се връща завинаги в родината си Иран и се посвещава на композиране, както и на рисуване и писане на разкази.