Депутати от тайванския парламент заявиха днес, че новият кръг диалог с германските им колеги ще спомогне за задълбочаване на двустранните отношения чрез постигането на по-голямо разбирателство, предаде ДПА.
Германският депутат Клаус-Петер Вилш и още петима негови колеги пристигнаха на петдневно посещение в Тайпе. Това е първата официална делегация от Германия, която идва в Тайван, откакто избухна пандемията от коронавируса, която прекъсна редовните контакти.
Днес германската делегация, съставена от представители на различни партии, се срещна с председателя на тайванския парламент Ю Сикун и други депутати.
Фан Юн, заместник-председател на парламентарната група за тайванско-германско приятелство, каза пред ДПА, че въпросите, които са били обсъдени по време на срещата, са включвали мерките за превенция и борба в Тайван срещу разпространението на КОВИД-19, защитата на правата на човека, половото равенство, образованието и опазването на личните данни.
"Особено оценяваме надпартийната подкрепа от (германска) страна за участието на Тайван в международните организации", каза пред ДПА Фан, който е представител на управляващата Демократическа прогресивна партия.
Той отбеляза, че Тайван трябва да се възползва от парламентарната дипломация. "Ако Тайван получи надпартийна подкрепа в парламента на дадена страна, който представлява нейния народ, то впоследствие и правителството ѝ ще подкрепи Тайван", аргументира се Фан.
"Смехотворно и доста нелепо е Тайван да бъде държан настрани от структури за международно сътрудничество като Международната организация за гражданско въздухоплаване. Същото се отнася и за Световната здравна асамблея", заяви вчера Вилш пред ДПА.
"Без да обсъждаме въпроси за статути, ние като парламентаристи просто вършим работата си с партньори парламентаристи в свободна страна, в която, както в Германия, има върховенство на закона и демокрация", каза германският депутат. Вилш определи Тайван като стожер на свободата в Азия.