По-малко от 2 седмици остават до края на периода за гласуване в 10-ото юбилейно издание на конкурса „Европейско дърво на годината“. Онлайн гласуването се провежда на страница: www.treeoftheyear.org.
           Тази година в надпреварата участват дървета от 16 държави, което прави конкурса едно от най-широко разпространените международни състезания на Стария континент. Организаторите на инициативата – сдружение „Партньорство за околна среда“, Чехия –очакват общият брой на гласувалите да надхвърли миналогодишните резултати (тогава бяха подадени 310 000 гласа).
           Към момента с убедителна преднина води 350-годишен бял бор от Чехия с над 21 хил. гласа, следван от 242-годишно гинко билоба от Хърватия с почти 18 хил. гласа и 103-годишна лавролистна топола от Русия с над 15 хил. гласа. Българският летен дъб от с. Ново село, област Велико Търново, изостава на 16-о място с близо 7 хил. гласа, въпреки впечатляващата си форма и излъчване, което го прави любимо дърво на местните хора. Но има шансове до края на гласуването да премине напред в класирането, ако бъде подкрепен от повече хора през оставащите 2 седмици.
            Най-открояващи се сред старите дървета финалисти са трикрак дъб от Испания, кестен от Португалия, дъб от Италия, вековен бук от Франция и летният дъб от България. За впечатляващия с формите си испански дъб се твърди, че е на 1200 г. За португалския му конкурент – че е отгледан от римляните по времето, когато са разработвали златните мини в района на Валес, преди повече от 1000 години. 700-годишният италиански представител – дъбът в Триказе – е считан за най-старото дърво в Саленто и е не само символ на областта, но и кандидат за национален обект в списъка на ЮНЕСКО. Френският 450-годишен бук край параклиса на свети Джеймс е преживял периода на Френската революция. Наравно с тези впечатляващи вековни дървета от Европа, застава и българският представител – вековният дъб от с. Ново село – свидетел на изграждането на българското селище в склоновете на Балкана и важен член на общността.
            По-младите претенденти за европейската титла, символ на непримиримия дух на своите сънародници, са Дървото на свободата в Капошвар, засадено през 1929 г., за да отбележи основните моменти от унгарската история, и Дървото на свободата на гражданите на Варе в Белгия – символ на отстояването на тяхната селска самобитност от 1796 г. насам.
            Всичките 16 истории на интересни дървета, успели да развълнуват най-много приятелите на природата на своето национално ниво, продължават да се съревновават за европейското признание „Европейско дърво на годината 2020“ до 29 февруари 2020 г.
            Броят на гласовете ще бъде скрит през последната седмица на конкурса – от 23 до 29 февруари. Така победителят ще остане в тайна до официалното му обявяване по време на церемонията по награждаване, която ще се състои на 17 март тази година в сградата на Европейския парламент.