ражданите нека масово да участват в тези избори, за да не допуснат купеният вот да определя тяхното бъдеще. Това заяви президентът Румен Радев, след като упражни правото си на глас.

Ще поканя ръководството на ЦИК, партиите, органите на реда, за да обсъдим всички пропуски в изборите и отстъплението от честността в изборния процес, добави президентът.
„Огромният брой недействителни бюлетини и множеството сигнали за купени гласове компрометират самото доверие в изборния процес, затова ще поканя ръководството на ЦИК, органите на реда, парламентарно представените политически партии, за да обсъдим всички пропуски в изборите и отстъплението от чесността на изборния процес“, уточни Радев, и допълни, че „продължава нежеланието за въвеждане на машинното гласуване – то ще реши въпроса с огромния брой недеъствителни бюлетини“.
Протестният вот се изразява по друг начин, и е много важно да има доверие в изборния процес. Много от хората не отиват да гласуват, защото нямат доверието, че техният вот ще бъде отчетен коректно – ето тук трябва да се борим, допълни Президентът.
По отношение на думите на френския президент Емануел Макрон, че предпочита законна имиграция, отколкото „българи или румънци с техните неказонни канали“, Радев съобщи, че български мигранти няма. „България, за разлика от други страни, е член на ЕС. И българските граждани са граждани на обединена Европа и свободата на движение е тяхно право. Аз мисля, че външната политика е прекалено сложна и деликатна материя, за да бъде използвана за евтин предизборен вътрешнополитически ПР от която и да е страна. Имал съм много разговори с президента Макрон, но той съвсем ясно и отчетливо заяви своите амбиции за европейско лидерство, които ще се реализират много трудно с подобен тип непремерено говорене. Защото то оставя съмнението за чертаене на нови разделителни линии. Освен това в Европейската политика е неуместно и недопустимо да се лепят национални етикети. От друга страна, подобни изказвания трябва да бъдат много внимателно превеждани и още по-внимателно анализирани, за да не се отива към непремерени официални реакции. Отношенията между България и Франция почиват на дългогодишно приятелство и сътрудничество, и ако има някакъв проблем между нас, изобщо не е този. За нас е много по-важно да имаме френската подкрепа по стратегически за нас въпроси, какъвто е Пакетът „Мобилност“, Шенген, Механизмът за сътрудничество и проверка, Постмониторинговият механизъм на ПАСЕ, подкрепата за началото на членството на Р Северна Македония в ЕС, и дали имаме подкрепата на Франция. А ако нямаме тзи подкрепа – да търсим какви са причините – дали имаме недостатъчна работа тук, вътре в страната, или липсана силна дипломация, която да отстоява нашите постижения и интереси.“
Радев допълни още, че е уведомен, че стенограмата за избора на Иван Гешев за нов главен прокурор е качена на сайта на Висшия съдебен съвет. Поради големия обем на документа, обаче, (240 страници – бел. ред.), Радев уточни, че екипът му се занимава с него.