Специализираната прокуратура разследва Държавната агенция за българите в чужбина по подозрения в корупция.

В понеделник, още в 7.44 часа сутринта, пресцентърът на прокуратурата информира, че следователи от СО-СП на Специализирана прокуратура извършват процесуално следствени действия на адреси в София, Кюстендил и Плевен - претърсвания и изземвания, обиски на лица и разпити на свидетели в рамките на образувано досъдебно производство за извършени престъпления по чл. 321,301,308,282 НК. Разследването е свързано с дейността на Държавната агенция за българите в чужбина (ДАБЧ) с председател Петър Харалампиев.

На място в централния офис на агенцията, който се намира в сградата на президентството, влязоха разследващи следователи, служители на Комисията за противодействие на корупцията, пристигна екип и на Криминалистична лаборатория, предаде БГНЕС.

Харалампиев пое ръководството на агенцията през май 2017 година. Преди това, от декември 2014 г. до май 2017 г., той бе заместник областен управител на област София, а преди това изпълнителен директор и член на Управителния съвет на фондация „Българе“.

Според първоначалната информация председателят Харалампиев е задържан по разследване за продажба на неистински документи за български произход на граждани главно на Украйна и Молдова за сумата от 5 хил. евро броя.

Според Наказателния кодекс чл. 321 се отнася за образуване и ръководене на организирана престъпна група, наказва се с лишаване от свобода от три до десет години; чл. 301 - за подкуп, което се наказва с лишаване от свобода до шест години и глоба до пет хиляди лева; чл. 308 - документни престъпления (подправка на документ се наказва с лишаване от свобода до три години) и чл. 282 - престъпления по служба (лишаване от свобода до пет години или пробация).

Още през февруари 2014 година проверка в ДАБЧ показа груби нарушения при издаването на удостоверения, въз основа на които са получавани български паспорти. Тогава стана ясно, че в периода от 2010 до 2012 има почти двоен ръст на броя на придобилите българско гражданство на основание български произход. От схемата са се облагодетелствали хиляди чужденци, които нямат никакви български корени. В същото време на хора с български произход е отказвано гражданство. Сигналът за двойните стандарти бе подаден от заместник-министъра на правосъдието Илия Ангелов до главния прокурор, а проверката направена от Върховната административна прокуратура.

Последваха поредица от проверки, при които бе установено, че ведомството масово е издавало удостоверения за български произход предимно на македонски граждани, които обаче не притежавали нужните документи за това. Негативната практика в ДАБЧ бе потвърдена и от Административната прокуратура. Нарушенията по установяване на произхода на кандидатстващите за български паспорти станаха причина за двойното намаляване на предоставянето на гражданство на чужденци в периода 2013-2014 г.

Неофициалните данни сочат, че след присъединяването на България към ЕС около 100 000 македонски граждани са се сдобили и с български паспорти. В поредица публикации в македонски медии бяха изнесени данни за наличието на "черен пазар" за български документи за самоличност.