Европейската комисия представи плановете си за реформиране на еврозоната, които включват създаването на Европейски валутен фонд до края на 2019 г.

„Няма по-добре време за ремонт на покрива от слънчевото“, каза председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер в изявление.

Предложенията, които се може да влязат в сила до края на следващата година, следват програмната реч на Юнкер пред Европейския парламент от септември и ще послужат като основа за дискусия по време на предстоящата среща на върха на ЕС на 15 декември.

„След години на криза е време да вземем европейското си бъдеще в ръце“, посочва още Юнкер.

Предложените реформи от Комисията първоначално трябваше да бъдат европейският отговор на Брекзит, но впоследствие мащабът им беше ограничен заради противоположните позиции на някои държави членки.

„Само Комисията може да представя концептуални предложения за еврозоната и съюза като цяло, въпреки че някои биха предпочели тя да не прави нищо“, заяви европейският комисар по икономическите въпроси Пиер Московиси.

Списъкът на ЕК е сходен с предложенията на френския президент Еманюел Макрон за заздравяване на единната европейска валута, направени по-рано през годината.

Сред някои от най-конкретните предложения за реформи е това за създаването на Европейски валутен фонд от вече съществуващия Европейски стабилизационен механизъм (ЕСМ), който в момента се занимава с гръцката спасителна програма.

„Има нарастващ консенсус, че в бъдеще ЕСМ ще играе по-важна роля, например при проектирането и договарянето на каквито и да е било регулаторни програми“, каза ръководителят на механизма Клаус Реглинг, цитиран от „Юобзървър“. По думите му много държави членки биха искали да запазят ЕСМ като междуправителствен орган, но европейските лидери първо трябва да обсъдят същността на промените, преди да навлязат в „политическа дискусия на правната рамка“.

Сред другите идеи, които се обсъждат в Брюксел, но по тях не е направено официално предложение, са и тези за създаването на финансов министър на еврозоната или бюджет за „черни дни“ на държавите членки.

С днешните предложения „очевидно не се приключва историята“, коментира европейски дипломат, пожелал анонимност.