След поставените първоинстанционни решения за предварително освобождаване от изтърпяване на наказание на две лишени от свобода лица, които са осъдени като част от организираната престъпна група, известна като „Наглите”, инициативата за предсрочното освобождаване не е на съответната администрация на Софийски затвор. Това заяви министърът на правосъдието Цецка Цачева, предаде репортер на БГНЕС.

Инициативата е по дадената възможност след промяната в Закона за изтърпяване на наказанията и задържане под стража това да се случва по искане на лицето до съответния съд, каза Цачева.

Ангажиментите на администрацията на затвора са да даде становище относно това дали са изпълнени условията на закона в частност чл.70 от НК за предсрочно освобождаване. В единия случай администрацията на затвора е дала негативно становище. Отговорността за първоинстанционното решение е на съответния съдебен състав, който е постановил това предсрочно освобождаване.

В другия случай, в който има положително становище на представители на администрацията на затвора, по протест на прокуратурата и двете решения на съда са атакувани пред по-горе стояща инстанция. В тази инстанция представителите на администрацията на Софийски затвор ще поддържат протеста на прокуратурата.

„Считам, че е формален подходът, по който се дават тези становища от страна на администрацията на затвора, като се преценява спазване на буквата на закона, без да се отчита духът на закона, целите на наказанието, както и обществената опасност на определен вид деяния. Отделни служители са обърнали внимание към обществената непримиримост към лица от наглите. За да се избегнат занапред случаи ще инициирам законодателни промени, които са свързани в 2 посоки“, обясни ресорният министър.

„Освен формалният подход, мнение и становище, което се дава от администрацията на затвора, във всички случаи, когато има нюанси в становището на отделните служители, както е в конкретния случай, да има обобщаващо предложение, което да бъде единно от страна на администрацията на затвора. Освен това да е изготвят и критерии, в които не само буквата на закона, но и да се държи сметка за степен на риск, ресоциализация. Контролът тук трябва да бъде завишен“, обясни Цачева първата идея за законодателна промяна.

На следващо място в чл.70 към НК към Закона за изтърпяване на наказанията и задържане под стража, както и в ГПК, задължително да се предвиди за лица спрямо, които се позволява предсрочно освобождаване от изтърпяване на наказание лишаване от свобода, да се предвижда електронно проследяване. „В тази връзка вчера имахме разширено заседание във връзка с обществената поръчка по възлагане от страна на Главна дирекция „Изпълнение на наказания“ на специални средства за проследяване, известни като гривни. За тях има необходимост и спрямо лица, които са на по-лек режим и най-вече спрямо лица, които са под домашен арест и се отклоняват от нея. Процедурата ще стартира в най-скоро време“, обясни министърът на правосъдието.

За това лице, за което администрацията на затвора е дала положително становище, има и висящо наказателно производство от 2015 г. за убийство. Няма наложена мярка от съда задържане под стража, но това е факт, който не може да бъде отминат от онези, които имат задължение, смята Цачева.

„Като гражданин не ми се иска те да бъдат окончателно освободени, но няма как да се въздейства на магистратите в независимата съдебна власт. Очаквам окончателните решения по тези два случая да бъдат такива, каквито са очакванията на обществото ни“, категоричен бе правосъдният министър.

Относно въвеждане за уседналост – тема, дискутирана на вчерашното заседание на КСНС при президента, Цачева обясни, че това е въпрос, който ще се обсъжда на ниво ПГ на ГЕРБ и ОП.