24-годишният южноафриканец  Уейд ван Нийкерк подобри световния рекорд на легендарния Майкъл Джонсън на 400 метра, след като направи много силно бягане и финишира за 43.03 секунди.

Ван Нийкерк излезе първи на финалната права заедно с Лашон Мерит и Кирани Джеймс, а в последните 100 метра успя да прати в историята 17-годишния световен рекорд от 43.18 секунди.

Олимпийският шампион от Лондон 2012 Кирани Джеймс (Гренада) остана на второто място с 43.76 сек, а първенецът от Игрите в Пекин през 2008 г. Лашон Мерит (САЩ) спечели бронзовия медал с 43.85 секунди.

Световният рекорд на Уейд ван Нийкерк е трети от началото на атлетическата програма. В първия ден етиопката Алмаз Аяна подобри рекорда на 10 000 м (29:17.45 мин), а Нафисату Тиам (Белгия) и Катарина Джонсън-Томпсън (Великобритания) подобриха световния рекорд в скока на височина в рамките на седмобой, след като преодоляха по 1.98 м.

Юсейн Болт пък стана първият атлет в историята с три олимпийски титли на 100 метра.

Ямаецът спечели спринта на 100 метра за трети пореден път и вече има в актива си седем златни медала от олимпиади.

Световният рекордьор в дисциплината триумфира в Рио де Жанейро с постижение от 9.81 сек (+0.2 м/сек), негов личен рекорд за сезона.

Олимпийският първенец на 100 м от Атина 2004 и бронзов медалист от Лондон преди четири години Джъстин Гатлин, вече има пълен комплект олимпийски отличия на 100 м с второто си място с 9.89 сек.

Трети е Андре де Грас (Канада), който подобри личния си рекорд, след като спря хронометрите на 9.91 сек.

Общо шестима от финалистите слязоха под 10 секунди. Йохан Блейк (Ямайка) финишира четвърти с лично постижение за сезона от 9.93 сек. Акани Симбине (РЮА) зае петото мясот с 9.94 сек, а Бен Юсеф Меите (Вирджински острови) се нареди шести с 9.96 сек.

Единственият представител на Европа във финала Джими Вико (Франция) завърши седми с 10.04 сек, а на осмата позиция се класира Трейвън Бромел (САЩ) с 10.06 сек.