Отборът на Италия постигна трудна, но изключително важна победа над Швеция във втория си мач от UEFA EURO 2016. Тимът на Антонио Конте надделя с 1:0 след гол на Едер две минути преди края на редовното време, а успехът изпраща „скуадра адзура“ в елиминационната фаза на турнира.

След първите си два мача, Италия събра пълен актив от шест точки и със сигурност ще играе на осминафиналите във Франция. Първият отбор, намерил място в следващия етап бе този на домакините.

Статистиката за Швеция пък е на другия полюс. След двата си изиграни мача във Фрнация срещу Ирландия и Италия, „тре кронур“ няма нито един точен удар в рамките на вратата. В първия си двубой Швеция стигна до 1:1 срещу Ирландия, но равенството бе постигнато след автогол.

Двата тима изиграха едно гросмайсторско първо полувреме, като нито футболистите на Италия, нито тези на Швеция предприемаха рискове. Отбраните на двата отбора действаха солидно, като единственият точен удар в рамките на вратата през първите 45 минути бе на сметката на „скуадра адзура“.

Въпреки това, отборът на Швеция бе по-активният през първата част и владееше топката в по големи периоди от срещата. Териториалното предимство на „тре кронур“ обаче не доведе до желания резултат, като Златан Ибрахимович и компания не успяха да затруднят сериозно Джанлуиджи Буфон.

Слабата игра на Италия в предни позиции дори накара селекционера на тима Антонио Конте да прати Симоне Дзадза да загрява още преди почивката.

Единственият точен удар в рамките на вратата дойде още в 10-ата минута, когато Флоренци пробва късмета си, но изстрелът му бе блокиран от бранител на Швеция и допълнително улесни Андреас Исаксон.

Опасностите пред вратата на Буфон се изразяваха предимно в центрирания от корнер, след които обаче отбраната на италианците действаше безупречно.

Така без много интересни ситуации през първата част, логично полувремето завърши без голове – 0:0.

Втората част започна с леко предимство за Италия. Възпитаниците на Антонио Конте стигнаха до няколко поредни корнера пред Андреас Исаксон, които обаче не затрудниха стража на шведите.

Три минути след подновяването на играта през второто полувреме, главният рефер Виктор Касай подмина интересна ситуация в полза на Швеция. След атака по лявото крило за „тре кронур“, Джорджио Киелини събори без топка Джон Гуидети, но съдията показа, че нарушение няма. Футболистите на Швеция протестираха бурно, искайки картон за бранителя на Италия, но претенциите им не бяха уважени.

Ключовите моменти в мача дойдоха в последните десет минути на срещата. В 82-ата минута, Марко Пароло имаше отличен шанс да открие резултата след подаване на Джакерини отляво. Пароло стреля с глава, но за негов лош късмет топката среща напречната греда зад Исаксон.

Тимът на Италия все пак стигна до успеха само две минути преди края. Роденият в Бразилия Едер се превърна в герой за своите, бележейки единствения гол в срещата.

Симоне Дзадза свали с глава към Едер, който пое и с лекота премина почти през цялата отбрана на Шведите, стигна до границата на наказателното поле и с техничен удар с десния крак не остави шансове на Андреас Исаксон, пращайки топката в левия ъгъл на вратата.

В последните секунди на продължението на мача, шведите имаха претенции за дузпа, след като Гранквист падна в наказателното поле след съприкосновение с Бонучи. Главният рефер Виктор Касай обаче отсъди нарушение в нападение и по този начин сложи точка на спора.

ИТАЛИЯ - ШВЕЦИЯ 1:0