Словакия постигна не много очаквана победа с 2:1 над Русия във втория мач на двата отбора от груповата фаза на UEFA EURO 2016.

Страхотни попадения на Владимир Вайс и Марек Хамшик донесоха успеха за словаците, които по този начин заплетоха доста интригата в групата.

В руския лагер имаха притеснения преди мача от евентуално изхвърляне от Европейското от страна на УЕФА. От европейската централа все пак оставиха "сборная" в играта, въпреки изцепките на руските фенове. Победата на Словакия обаче приближава тимът на Леонид Случкий до отпадане от първенството по спортни причини. Във временното класиране Русия има 1 точка, колкото има и Англия. "Трите лъва" обаче ще играят утре срещу Уелс, който пък е с актив от 3 точки, колкото сега има и Словакия. Така по всичко изглежда, че руснаците ще се нуждаят от задължителна победа в последния си мач от групите срещу Уелс.

Мачът между двата отбора започна равностойно като Словакия бе отборът, който първи нанесе изстрели към противниковата врата. Марек Хамшик стреля над вратата, а Ян Дюрица също не уцели вратата.

Постепенно Русия заигра по-добре и в 23-ата минута създаде първа опасност пред словашката врата. Дзюба засече с глава, топката бе лека, но тупна коварно, а Козачик реагира миг преди тя да срещне страничния стълб. 5 минути по-късно пък Смоллов стреля опасно по земята, а топката мина на сантиметри от вратата.

Словакия обаче нанесе своя удар в 32-ата минута след комбинация между Марек Хамшик и Владимир Вайс. Хамшик намери съотборника си с хубав пас в дълбочина, Вайс преодоля майсторски Смолников и Березуцкий, след което с перфектен изстрел изпрати топката във вратата на Акинфеев за 1:0.

В 45-ата минута самият Хамшик хвърли в ужас руските фенове с втори гол в мача. Звездата на Словакия реализира фамозен гол, получавайки топката встрани от наказателното поле след пас от корнер, след което изпрати топката в далечния ъгъл с феноменален изстрел, тя удари гредата, след което влезе в мрежата за 2:0.

Леонид Случкий опита да промени развитието на мача с две смени като пусна в игра Денис Глушаков и Олег Мамаев на местата на Роман Нойщедтер и Александър Головин.

В първите минути промяна сякаш нямаше и двата отбора играха равностойно като дори бяха намалили малко темпото на игра.

Кокорин и Смолов направиха пропуски, но руснаците изглеждаха примирени с резултата.

Надеждите на "сборная" се върнаха в 80-ата минута, в която Олег Шатов центрира към резервата Глушаков, който с хубав удар с глава намали пасива на своя отбор.

В последните минути Русия упражни натиск в опит да стигне до изравняване, но това не се получи и Словакия се поздрави с първата си победа на европейски финали.

Русия - Словакия 1:2