На днешната дата отбелязваме Световния ден за борба с рака. На 4 февруари се обединяваме в опит да бъдат спасени милиони животи чрез повишаване познанието за болестта. Темата на тазгодишната кампания е „Нека направим нещо заедно” – като апел към всички, а целта е намаляване на преждевременната смърт причинена от рак под 25% до 2025 година.Според данни на Световната здравна организация /СЗО/ ракът е водеща причина за смъртните случаи, причинени от хронични неинфекциозни болести, а всеки пети смъртен случай в света е в резултат на раково заболяване. Почти 80% от злокачествените заболявания се дължат на факторите на външната среда, начина на живот и бит на хората и тяхното поведение, навици и обичаи. 
Доказана е ролята на 4-те основни рискови фактори – употребата на тютюн и тютюневи изделия, нездравословното хранене, намалената физическа активност и злоупотребата с алкохол. Употребата на тютюн е най-важният рисков фактор за рак причинява около 20% от смъртните случаи от рак в световен мащаб и около 70% от смъртните случаи от рак на белия дроб в световен мащаб.

В Европейския съюз (ЕС) раковите заболявания са втората по честота причина за смърт след сърдечно-съдовите заболявания. Всяка година две от десет жени и трима от десет мъже умират от рак, а на приблизително 3,2 млн. европейци се поставя тази диагноза. 

Статистиката показва, че заболеваемостта от рак при мъжете и жените продължава да нараства въпреки по-добрата профилактика и лечение. С увеличаването на продължителността на живота и възрастта на населението се очаква и увеличаване на броя на пациентите с рак. 

Около една трета от смъртните случаи от рак се дължат на 5 водещи поведенчески и хранителни рискове: индекс на висока телесна маса, нисък прием на плодове и зеленчуци, липса на физическа активност, тютюнопушене, употреба на алкохол.

Познаването на причините за развитие на рак, както и редовната профилактика могат да намалят заболеваемостта или заболяването да се хване в начален стадий. Много видове рак имат висок шанс за излекуване, ако се открият в ранен стадий.

Добрата новина е, че около 30% от раковите заболявания са потенциално предотвратими. Рискът за развитие на болестта може значително да бъде намален ако: спрете употребата на тютюн и избягвате помещения, където можете да станете пасивни пушачи; не злоупотребявате с алкохол и по-специално с концентрирани напитки; избягвате прекомерното излагане на слънце; поддържайте здравословно тегло чрез здравословно хранене и упражнявайте редовна физическа активност; предпазвайте се от инфекции, които могат да причинят рак; редовно ходете на профилактични прегледи.

Тази година е възможно 50 000 души в България да бъдат диагностицирани с онкологични заболявания, според статистиката на медиците. Общият брой на поразените от рак българи е 300 000. Според лекарите по-голямата част от тях имат шанс за живот. Всяка година близо 4000 българки чуват диагнозата рак на гърдата.

У нас, поне на този етап, най-успешно е лечението на рака на млечната и на щитовидната жлеза, както и на матката. Предизвикателство за специалистите са все още злокачествените образувания на панкреаса и черния дроб. „В световен мащаб те са трудни за диагностика, често пъти дават симптоматика късно, няма скринингови методи, възможностите са по-ограничени”, коментира проф. д-р Асен Дудов, национален консултант по медицинска онкология. „Важно е да имаме по-добри резултати при други често срещани локализации като рака на белия дроб, дебело и право черво”, подчерта той. Надежда дава и модерната техника, която до преди няколко години беше изключение в България.

Високотехнологична апаратура вече не е рядкост в българските болници. Оборудването обещава по-добри резултати и така на пациентите няма да се налага да пътуват в чужбина, за да се лекуват. А лекарите дават оптимистични прогнози. „Има всички основания да се лекуват в България”, убеден е проф. Дудов.

В битката с рака не по-маловажна е и психологическата подкрепа. От Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания помагат както на болните, така и на техните близки. „Все още тази болест чертае черни картини в съзнанието на хората,
все още представата е „Боже, умирам”. Време е тези представи да се разчупят”, коментира Евгения Адърска от асоциацията.