Президентът на ФИФА Сеп Блатер бе преизбран за президент на световната футболна федерация по време на конгрес, минал под знака на арести и корупционни обвинения срещу организацията. Единственият конкурент на Блатер за поста – йорданският принц Али бин ал Хюсеин, се оттегли след първия тур на вота.

Това ще е пети мандат на 79-годишния швейцарец, който ръководи световния футбол от 1998 година. Победата му бе до голяма степен очаквана, независимо от исканията да подаде оставка след гръмкия скандал за подкупи, разследван от властите на САЩ, Швейцария и други държави.

Нито Блатер, нито 39-годишният му конкурент Али бин ал Хюсеин успяха да получат необходимите две трети мнозинство още на първия тур от тайния вот. Блатер получи 133 гласа, а съперникът му – 73. Принц Али се отказа преди втория тур, в който бе нужно обикновено мнозинство.

Блатер, който е във ФИФА от 1975 г., заяви в словото си след победата, че му се струва, че е изкарал много кратко време в организацията. Аз съм с вас и бих искал да остана с вас, каза той пред аплодиращата го зала.

Още преди вота принц Али обяви, че мотивът му да се кандидатира за президент на ФИФА е да направи организацията по-открита и по-демократична. "Чухме в последните дни гласове, които описаха нашата ФИФА като сребролюбива организация, която използва играта, която светът обича. Няма лесни отговори. Дори и най-тъмната нощ свършва призори. Нашият път в бъдеще е прозрачност и отчетност. ФИФА е на кръстопът и се нуждае от лидер, който да го изведе от тази ситуация. Бих бил горд да оглавя ФИФА", заяви той.
 
"Аз няма да се скрия зад вашите гърбове, когато нещата тръгнат зле. Няма да приема всички лаври, когато става въпрос за успех. ФИФА не е фирма и обслужващата организация. Обещавам справедливост и честност. Аз ще се основавам на универсалните ценности, ще се боря срещу дискриминацията и расизма, ще възстановя уважението към ФИФА", добави принцът.

Федерациите от Азия, Африка и Латинска Америка се очакваше да се обединят около Блатер, докато Европа настояваше той да се оттегли. Британският премиер Дейвид Камерън заяви преди ден по време на посещението си в Берлин, че президентът на ФИФА трябва да се оттегли и колкото по-скоро стане това, толкова по-добре. Германският канцлер Ангела Меркел каза, че мръсната страна на футбола трябва да бъде изчистена.

Председателите на футболните федерации на САЩ и Канада обявиха предварително, че ще гласуват срещу Блатер.

"Американската сокър федерация (US Soccer) ще гласува за принц Али бин Хюсеин. Това е вот за добро управление на ФИФА и обещание за нашия спорт”, написа Сунил Гюлати.
Неговият колега в канадската федерация Виктор Монталиани направи същото съобщение: “Нашият съвет на директорите реши да гласува за принц Али бин Хюсеин, тъй като ние не можем да подкрепим политическото ръководство на ФИФА”, написа той в Туитър.

“Искаме да бъдем в челните редици на реформата в световния футбол, за да се гарантира, че те са направени по бърз и прозрачен начин”, декларира Монтелиани.

Преди ден председателят на европейската футболна асоциация УЕФА Мишел Платини също поиска промени във ФИФА. Той настоява федерациите на европейските страни да гласуват срещу Блатер.

Не се нуждаем от революция, а от еволюция

Президентът на ФИФА заяви в словото си преди вота, че световната футболна централа се нуждае от еволюция, а не от революция, каквато предлага неговият опонент Мохамед Бин Хамам.

"Конгресът се провежда в условия на буря, която ни е обхванала през последните няколко дни. Бих искал да продължа да работя за благото на ФИФА. Ние не се нуждаем от революция, а от еволюция. Аз трябва да поема отговорност за тази буря. Съгласен съм, не се отказвам от това", каза още той.

 "Нямаме нужда от революция вътре във ФИФА, а от неспирна еволюция и развитие на играта и на нашата организация. В тези бурни времена ФИФА се нуждае на първо място от стабилност, последователност и надеждност", коментира Блатер в предизборния си манифест до всички федерации, членки на ФИФА.

 Шефът на ФИФА се изкара напълно невинен за поголовната корупцията, пропила световния футбол.

 Скандалът бил заради домакинството на Русия и Катар

 Той разви тезата за конспирация срещу него, като посочи, че е възможно арестът на висшите функционери на ФИФА неслучайно да се е случил само два дни преди конгреса. Освен това според него скандалът е свързан с избора на домакините на финалите на световното първенство през 2018 и 2022 година – Русия и Катар. Същата теза бе изказана в четвъртък от руския президент Владимир Путин, който видя в американското разследване срещу ФИФА опит да бъде отнето домакинството на Русия за футболното първенство през 2018 г.

Арестите бяха извършени по разследване в САЩ, които също бяха сред кандидатите да приемат световното първенство.
 
"Трябва да се борим срещу корупцията" 

"Призовавам всички вас за обединение и силен отборен дух, за да правим правилните крачки заедно. Не винаги е лесно, така че само с пълно обединение можем да заличим проблемите, които бяха създадени в последно време. Ние сме тук, за да решаваме именно тях. Важно е да вървим напред и е важно да го правим с прозрачност. Трябва да се борим срещу корупцията, срещу манипулирането на резултати от мачове, срещу расизма и дискриминацията", заяви Блатер пред делегатите в Цюрих.

Изказването му бе прекъснато от две палестинки, които настояха за изваждането на Израел от ФИФА. По-късно работата на конгреса пък бе спряна за кратко заради бомбена заплаха.
 
Генералният секретар на ФИФА Жером Валке поясни, че след консултации между ръководителите на организацията и местните власти е било решено да бъде проверена цялата територия в залата.

Критиките за корупция срещу Блатер са от години, но досега успява да отиграе ситуацията в своя полза. Натискът срещу него обаче непрекъснато се усилва. След корупционните арзкиртия и арести в сряда едни от най-големите спонсори на ФИФА заявиха, че ще преразгледат отношенията си с организацията и може да прекратят договорите си.