В Троянския манастир откриха изгубения и дълго търсен Троянски Дамаскин –

уникален ръкописен възрожденски сборник от 1745 г,

съобщи на игуменът на манастира епископ Сионий.
Според него книгата, която е калиграфски образец от старобългарската книжовна школа, е на повече от 260 години и е напълно запазена. Сборникът е от особен интерес не само за монашеското братство, но и за българската историография.
Епископ Сионий разказа, че сборникът, за който се знае, че е притежание на Троянската света обител, е
търсен в годините от монасите и се е смятало, че е загубен или унищожен.

Известно е, че в своята дълговековна история Троянският манастир е съхранявал много ръкописни книги, но в годините, много са унищожени или изнесени. От някои от тях е останало само името в опис в манастирската библиотека.

Ценната книга е открита случайно в средата на ноември тази година при разчистване в една от стаите в старото западно крило на манастира, което от години не се използва.

Монасите и семинаристи, които почиствали района тогава, се натъкнали на запазена старобългарска книга без корици. Игуменът я разлистил, зачел се в старобългарския текст и разпознал търсения с години сборник. На ръкописа пишело Троянски Дамаскин и ясно се разчита годината 1745.

Безспорен е фактът, че книгата е стара, написана на старобългарски и е ръчна изработка. Тя е образец на калиграфското изкуство, съдържа 285 листа, някои от които е открито, че липсват. Страниците ѝ са номерирани с букви, като на всяка буква отговоря цифра.

В старобългарската практика няма арабски цифри, има буквена стойност на цифрите и в открития Троянски Дамаскин това ясно се вижда.
Книгата е писана на специална хартия, най-вероятно доставена от Венеция, защото е с отлични качества и се е съхранила 269 години,
не е изсъхнала, не се рони, не е пожълтяла много и е запазила качествата си и текста.

Хартията има свой печат, който ясно личи с просто око на светлина. Разчита се печат на хартията – П.Д", който също ясно личи, разказа игуменът на манастира дядо Сионий.

"Сборникът се нарича Дамаскин, защото в него се съдържат предимно поучения от Св. Йоан Дамаскин от Дамаск",

обясни епископ Сионий. Предстои текстът с библейски притчи, разкази, поучения да бъде разчетен и книгата ще бъде предоставена за обработка на проф. Аксиния Джурова.
Дядо Сионий отбеляза, че едната част на книгата е наречена Дидаскалия и представлява известно възрожденско писание, което означава "поучение к православной и християнско веру" , както се чете от текста.
Дидаскалията е "На Теофан инок (монах) и представлява поучение към православното Христово сказание за православната вяра, събрано в общ сборник", разказа дядо Сионий.
Друга

притча в сборника е озаглавена "За праведните мъже и философи"

и тя започва с "Който казва и който слуша файда има. Отче благослови. Праведният човек е мъдрец и на дела го показва". В книгата има десетки рисунки – всичките цветни, на много от страниците има отбелязвания, преписки, препратки, отметки, стъпки в червен цвят, разказа игуменът на Троянския манастир.
"Книгата може да се нарече, че е една притча на Теофан монаха. Тя ще е още един ценен експонат в напълно възстановената манастирска библиотека, който ще стане достъпен за вярващите и за изследователите", допълни епископът.

"Откритият Троянски Дамаскин е

най-ценният подарък за манастира преди Коледните празници,

защото е дар за братството и книгата носи мъдростта на вярата, съхранена през вековете, доказателство за вечността на божието слово", коментира дядо Сионий.