Долната камара на парламента на Гермния одобри в четвъртък въвеждането на национална минимална заплата от 8.50 евро на час, съобщи Ройтерс. Това означава, че при 40 часа заетост на седмица, най- ниската месечна заплата в страната ще бъде 1360 евро.
Това бе една от водещите реформи, предложени от коалиционния партньор на канцлера Ангела Меркел, левоцентристката Социалдемократическа партия, и бе основното изискване да влезе в "голямата коалиция" - правителството, ръководено от управляващите без абсолютно мнозинство християндемократи.

Гласуването дойде след няколкомесечни разгорещени дебати между политици и представители на бизнеса, които предупреждаваха, че мярката ще коства много работни места.

Въпреки забележките на някои съпартийци на Меркел, че социалдемократите ръководят политиката на шестмесечното й правителство, законът бе подкрепен от огромен брой депутати. От общо 631 депутати гласуваха 601. 535-има гласуваха "за", а само петима бяха "против". 61 депутати се въздържаха.

Сега остава законът да бъде окончателно одобрен от Бундесрата - горната камара на парламента в Берлин.

Социалдемократите настояват, че формална минимална работна заплата е необходима за преодоляването на дълбокото социално разделение в трудовата заетост в Германия. По ирония на съдбата тя възникна в резултат на реформи, проведени от последния канцлер социалдемократ (1998-2005) Герхард Шрьодер.

"Работещи от сутрин до вечер, ниско платени и незащитени. Такава бе реалността за милиони работещи в Германия. Свърши се с това", каза преди гласуването министърката на труда, социалдемократката Андреа Налес.

Противниците на закона изтъкват, че той може да принуди малките предприятия, особено в бившата ГДР, да съкращават работници.