Домакините от Бразилия не разочароваха феновете си и успяха да победят Хърватия с 3:1 в първия мач от Мондиала.

Домакините не стигнаха лесно до победата, след като Хърватия се оказа доста корав съперник. В герой на мача се превърна суперзвездата на Селесао Неймар, който отбеляза двете попадения за тима си. Двубоят започна с очакван превес на домакините, но независимо набезите Селесао не стигаха до гол. Съвсем нормално, заради очакванията бразилците бяха нервни. Хърватия успя да организира няколко добри контраатаки, но въпреки тях мрежата на Жулио Сезар остана суха. Нелеп автогол си отбеляза Марсело, който в 10-та минута изключително лошо изчисти топката в собствената си врата. С това резултатът унизително беше открит 1:0 в полза на хърватите. С това "попадение" Марсело записа историческо действие в историята на националния тим на Бразилия, а именно първи автогол в историята на Селесао на световни финали. След автогола домакините определено натиснаха и играта се премести основно в половината на Хърватия. Ударите към Плетикоса заваляха като снаряди, но хърватинът с блестящи намеси успя да опази вратата си суха. По средата на първото полувреме напрежението между тимовете ескалира. Това се случи, след като японският рефер декорира Неймар с жълт картон за удар в лицето на Лука Модрич. В 28-та минута обаче Неймар се реваншира за картона и с прецизен удар изравни на 1:1. В 69-та минута съдията отсъди дузпа за Бразилия, след като Фред беше задържан от Деян Ловерн. Неймар застана зад топката и даде преднина на Бразилия на 2:1. Хърватите успяха да вкарат изравнителен гол, но той не беше зачетен, заради вдигнат флаг за нарушение на Ивица Олич от съдията. Последните минути на мача Хърватия определено беше отборът, който пресираше в мача и търсеше изравнителното попадение. В първите секунди на добавеното време Оскар оформи крайния резултат 3:1. Бразилия е в една група с Хърватия, Камерун и Мексико. Следващият мач от групата е между Камерун и Мексико на 13 юни от 19:00 часа.