„Шалом“: Ако спасиш един човешки живот спасяваш целия свят. Българският народ го направи 50 000 пъти
С възпоменателна церемония в Русе беше отбелязана 82-ата годишнина от спасяването на българските евреи. Инициативата бе организирана от Регионалната организация на евреите „Шалом“ с председател Панайот Тотев. Сред присъстващите бяха заместник областният управител Георги Георгиев, заместник-кметът Димитър Недев, народният представител и лидер на СДС Румен Христов, както и представители на Общинския съвет.
„Това е история за доблестта, която надделява над страха и малодушието, както и за силата на гражданското общество, което не остава безразлично към несправедливостта. Днес също сме изправени пред редица предизвикателства, но нека помним, че в основата на демократичните идеали стои не само правото да избираш, но и отговорността да защитиш другия, да се бориш със злото, дори когато изглежда, че то е непобедимо! Нека помним, че във времена на разделение и дезинформация, съществуват и други пътища - на мир, състрадание и надежда, пътища, зависещи изцяло от нас“, заяви Георги Георгиев.
„Днес е един много светъл ден за България и българската демокрация, ден, който дава пример как когато се обединят духовници, интелектуалци и политици може да достигнем такава важна цел, а именно спасяване на човешки животи. днес скърбим и за онези над 11 000, живели в територии, управлявани по него време от България, но не в границите на Царство България и за съжаление не спасени. Спасяването на българските евреи е изключително важен пример, който трябва да се помни. Нека да помним и да бъдем заедно в тежки и хубави моменти“, посочи Румен Христов.
„През 1943 година българския народ спасява около 50 000 човешки живота. Това се случва в най-тъмните години от историята, когато 6 и половина милиона евреи са брутално убити от хитлеристката идеология. Според една еврейска поговорка, ако спасиш един човешки живот спасяваш целия свят. Българският народ го направи 50 000 пъти. Светът винаги е имал нужда от вдъхновение“, каза Дияна Ганева от „Шалом“ в Русе. Тя отбеляза още и трагичната съдба на повече от 11 000 евреи от земите на Вардарска Македония, Беломорска Тракия и Пирот, които никога не са се върнали в домовете си“, каза Дияна Ганева от „Шалом“.
„Не успяхме да спасим всички, но нашите деди дадоха безценен урок, който за съжаление се оказа актуален и в днешно време, тъй като на нас ни се наложи пак да спасяваме хора дори в мирно време. Никой не е предполагал, че ще има военни действия много близко до нас. Затова би трябвало да си извадим поука като народ, който обединява в себе си много етноси и националности, но народ, който е роден, израснал и милее за бъдещето на нашата страна“, заяви зам.-кметът Димитър Недев и връчи възпоменателен адрес от името на кмета Пенчо Милков на Панайот Тотев.
Церемонията завърши с едноминутно мълчание и поднасяне на цветя пред паметника на жертвите на Холокоста в града. В небето над Русе полетяха десетки бели балони в знак на почит към хората, които в опасните години на Втората световна война защитават евреите от ешелоните на смъртта.
С Решение 105 на правителството от 19 февруари 2003 г. е избрана датата 10 март, заради така наречената Кюстендилска акция от 1943 г. Тогава с помощта на политици и общественици от Кюстендил и на български митрополити е поставено пред управляващите искането да се противопоставят на готвеното депортиране на български евреи в нацистките концентрационни лагери. Не трябва да се подценява и изключителната роля на цар Борис III за спасяването на българските евреи. След 1943 г. всичките близо 50 000 български евреи са спасени, което е уникален случай във Втората световна война. В България еврейската общност в края на Втората световна война е по-многобройна отколкото преди началото на войната. За съжаление страната ни не е била в позиция да спре депортацията на над 11 000 евреи от Северна Гърция и части от Югославия, които са били под германска юрисдикция.