Доц. д-р Йордан Андонов, дм, е началник на Клиниката по ортопедия и травматология в УМБАЛ „Канев“. Завършва Медицински университет - Варна през 1997 г. и специализира ортопедия и травматология през 2002 г. През 2010 г. защитава докторска степен в УМБАЛСМ „Пирогов“. Започва кариерата си като специализант в МБАЛ - Русе през 1998 г., а впоследствие става лекар-ординатор. Доц. Андонов се е обучавал при проф. Франц Грил във Виена, един от водещите ортопеди в Европа, както и в престижни ортопедични центрове в Германия. През 2021 г. прилага за първи път в България иновативен метод за лечение на тежка фрактура на коляното, който значително съкращава възстановителния период на пациентите.
Доц. Андонов е активен участник в научни конгреси, член на редакционния съвет на списание „Ортопедия и травматология“, както и носител на международни отличия, включително наградата на проф. Жак Дупарк за представяне на дисертационната му работа.

Д-р Боян Валентинов, дм, завършва Медицински университет - Варна през 1996 г., а през 2003 г. придобива специалност по ортопедия и травматология. През 2012 г. защитава докторска дисертация, посветена на лечението на диафизарни фрактури на предмишницата при деца. Кариерата му започва през 1997 г. в УМБАЛ „Канев“, където работи и до днес. 
Д-р Валентинов е специализирал във водещи европейски и американски медицински центрове, включително Boston Children‘s Hospital (Harvard University) и The Children‘s Hospital of Philadelphia (University of Pennsylvania). Има задълбочен опит в детската ортопедия, ехографската диагностика, както и в корекционни и удължителни процедури на крайници. Той е автор на над 100 научни публикации, съавтор на няколко учебни ръководства и книги, както и член на Европейското общество по детска ортопедия (EPOS). От 2011 г. е част от AO Trauma България, където активно участва в обучения и професионални форуми.

Доц. д-р Йордан Андонов и д-р Боян Валентинов са активни лектори в AO Trauma България. Те участват в обучения и курсове, свързани с ортопедичната травматология, като споделят своя богат клиничен опит и експертиза в областта. Разговааряме с двамата специалисти за постиженията и предизвикателствата в ортопедията и травматологията и обучението на младите лекари.

- Каква е ролята на AO Trauma в развитието на ортопедичната травматология в България? 
Доц. д-р Андонов: AO Trauma е най-голямото  глобално общество на ортопеди и травматолози, което работи за усъвършенстване на хирургичното лечение на уврежданията на мускуло-скелетната система. От встъпването си в България през 90-те години AO Trauma въвежда принципи и оперативни техники в пълно съответсвие с най-добрите световни стандарти. AO Trauma взема активно участие в обучението и изграждането като специалисти на практически всички млади български ортопеди.
- Какви са най-важните аспекти, които се опитвате да предадете на младите специалисти по време на курсовете?
Доц. д-р Андонов: Курсовете провеждани от AO Trauma, залагат на лекционна част, практическа част, при която
младите лекари имат възможност със собствените си ръце да изпробват наученото
и дискусионна част, в която те имат непосредствен контакт с лекторите при обсъждане на реални клинични случаи.
- AO Trauma често въвежда иновативни подходи в лечението Ц има ли нови техники или концепции, които скоро могат да навлязат в България?
Доц. д-р Андонов: AO Trauma е основният генератор на нови техники, нови принципи и нови импланти в нашата специалност. Практически всички използвани лечебни методи са развити или популяризирани от тази организация.
- Какви са най-честите ортопедични травми, с които се сблъсквате в практиката си?
Доц. д-р Андонов: Най-честите травми в нашата практика засягат
счупванията при възрастни пациенти, следвани от последствията от ПТП и производствен травматизъм
- Кои са най-големите предизвикателства при лечението на сложни костни фрактури?
Доц. д-р Андонов: Стабилизирането на политравматични пациенти, изборът на оптимален тайминг на оперативната намеса, както и на най-подходящия оперативен подход са основно предизвикателство.
- Как се е променило лечението на тежките ортопедични травми през последните години?
Доц. д-р Андонов: През последните години се налага принципът за така наречения „damage control“ - който залага на ранна атравматична стабилизация на счупванията и отложено окончателно лечение, когато общото състояние на пациента позволи.
- Какви са предимствата на съвременните импланти и фиксационни системи?
Доц. д-р Андонов: Възможността за ранно функционално лечение, което съвременните импланти позволяват,
скъсява периода на нетрудоспособност и прави възможно по-бързо връщане към нормален живот
- Виждате ли тенденция към увеличаване на определени травми сред пациентите в България - например в резултат на спорт, възрастови промени или други фактори?
Доц. д-р Андонов: Застаряващото население е основно предизвикателство към нашата здравна система. Това неминуемо води до увеличаване на т. нар.
„fragility fractures“ или на фрактури на отслабените кости
- Какви са най-честите проблеми в детската ортопедия и какви са предизвикателствата при лечението им?
Д-р Валентинов: Детските кости се различават благоприятно от костите на възрастните. Тяхната еластичност и по-дебела надкостница ги предпазват в повечето случаи. Растежните зони обаче са слабо място. Увреждане при тях може да доведе до късна деформация и може би е най-големият проблем в лечението на определени фрактури в детска възраст.
- Какви са предимствата на метода на Понсети при вродени деформации?
Д-р Валентинов: Методът на Понсети води до революция в лечението на вродените криви крачета. Неговото предимство е, че
позволява корекция на деформацията без големи оперативни намеси
и съответно постигане на по-добър функционален резултат
- Има ли нови подходи в хирургичното лечение на детските травми?
Д-р Валентинов: Еластичната интрамедуларна остеосинтеза, в която Клиниката по ортопедия и травматология е пионер в България, е такъв метод.
- Каква роля играят 3D принтираните импланти и персонализираните ортопедични решения в съвременната медицина?
Доц. д-р Андонов: Елегантно решение, което предлага индивидуализирана корекция на деформации с изключително висока и, за съжаление, недостъпна в нашата реалност цена. 
- Какви технологични иновации очаквате да навлязат в ортопедичната практика в следващите години?
Доц. д-р Андонов: Технологичните иновации следват еволюцията на разбирането ни за фрактурно срастване и корекция на деформации. В напреднал етап на клинично тестване са
импланти с променлива стабилност, която да се нагоди към фазите на костна консолидация
Развиват се ново поколение костни заместители, както и субстанции, стимулиращи костното срастване.
- Според вас ще се промени ли фундаментално начинът, по който се лекуват костните фрактури и травми в бъдеще?
Доц. д-р Андонов: Актуалните техники и методи постигат костно срастване и добро функционално възстановяване в повечето от случаите, така че не очаквам фундаментална промяна. 
- Кой е най-интересният или предизвикателен случай, с който сте се сблъсквали в кариерата си?
Доц. д-р Андонов: Не е един, като цяло това са
политрамватичните пациенти, с които успешно сме се справили като екип
Пациенти, които сме върнали към активен живот с усилията на реаниматори, интезивни грижи, сестрински грижи. Случаите, от които частните здравни заведения обикновено бягат.
- Ако можехте да дадете един съвет на младите лекари, които искат да се развиват в тази специалност, какъв би бил той?
Доц. д-р Андонов: Страст, бих ги посъветвал да работят специалността със страст, така тежките дежурства и продължителните операции няма да са тягостни, а предизвикателни!

Силвия ДИМИТРОВА