Паралелките в горния курс през следващата учебна година ще бъдат 57 и по-голямата част от тях - 37, ще бъдат с професионална насоченост. Това съобщи  началникът на Регионалното управление на образованието /РУО/ д-р Росица Георгиева на заседанието на постоянната комисия по заетост към Областния съвет за развитие, водено от областния управител Драгомир Драганов. За сравнение през миналата година бяха сформирани 64 паралелки.
Намаляването на броя на паралелките се дължи на спада на учениците. По данни на РУО през 2023/2024 година основно образование са завършили 1665 ученици, а завършващите сега се очаква да бъдат 1459 - с над 200 по-малко. В тази бройка влизат и 76 ученици от Националното училище по изкуствата и Спортното училище, по-голямата част от които по традиция продължават обучението си в същото учебно заведение.
Приемът в град Русе ще се осъществи в 47 паралели, от които 17 за профилирано и 30 за професионално обучение. По думите на Драганов професионалното обучение в региона е на много високо ниво и то осигурява действителни практически умения, като по този начин учениците се подготвят за конкретни професии и специалности.
„Това образование е тясно свързано с нуждите на пазара на труда, като позволява на младите хора да се адаптират към динамиката на съвременния свят и да намират успешни професионални възможности“, коментира областният управител и посочи, че професионалното образование, което се предоставя в областта е предпоставка за постигане на добра кариера. Според него това в голяма степен се дължи и на добрите взаимоотношения между образователните институции и бизнеса.
В предложението за държавен план-прием са включени шест нови специалности, по които ще могат да се обучават общо 117 ученици. В Средно училище „Панайот Волов“ в Бяла се предвижда да се обучават до 26 ученици по специалност „Икономика и мениджмънт“. В Професионалната гимназия по дървообработване и вътрешна архитектура „Йосиф Вондрак“ в Русе се предвижда обучение по две нови специалности с общо 26 ученици - „Реставрация на стилни мебели и дограма“ и „Тапицерство и декораторство“. В русенската Професионална гимназия по електротехника и електроника „Апостол Арнаудов“ се предвижда от новата учебна година да започне прием по специалност „Медицинска техника“, където също ще могат да се обучават до 26 ученици, а в Професионалната гимназия по туризъм „Иван П. Павлов“ новата специалност ще бъде „Производство на хляб, хлебни и сладкарски изделия“ също с капацитет от 26 ученици. В Професионалната гимназия по механотехника „Юрий Гагарин“ ще разкрият специалността „Топлоенергетика“ с капацитет от 13 ученици.
Същевременно в защитени специалности се предвижда да се обучават 65 ученици.
Защитените специалности би трябвало да бъдат четири, като една от тях ще е във Ветово, а останалите в Русе. Във Ветово ще могат да се обучават 26 ученици по „Минна електромеханика“. В Русе в Професионалната гимназия по речно корабостроене и корабоплаване ще се обучават ученици общо 26 ученици по речно корабоводене и корабни машини и механизми. Сред защитените специалности влиза и новата специалност „Топлоенергетика“, която ще се преподава в Професионалната гимназия по механотехника „Юрий Гагарин“. Специалностите от професии с очакван недостиг са 19. В тях ще се обучават 403 ученици. Колкото до дуалната форма на обучение, тя ще бъде достъпна до 338 ученици от 20 специалности в Русенско.
На вчерашното заседание присъстваха представители на местната и държавна власт, синдикатите, работодателските организации и бизнеса.