Пред следващата учебна година паралелките с осмокласници в Русе и областта ще бъдат 57 - със 7 по-малко от сегашните 64. Тази прогноза, основана на цифри, беше направена на заседание на постоянната комисия по заетост към Областния съвет за развитие. Точният брой на паралелките ще догодина трябва да стане ясен до края на април.
Големият спад се дължи на рязкото намаляване на броя на сегашните седмокласници. Те са 1458 - с 212 или над 12% по-малко в сравнение с 2023 година, когато са били 1670.
Две трети от сегашните паралелки - 40 от 67, са професионални.
Областният управител Драгомир Драганов и началникът на Регионалното управление по образованието /РУО/ д-р Росица Георгиева се солидаризираха в мнението, че за учебната 2025/2026 година е необходим балансиран прием, който да отговаря на очакванията както на учениците и родителите им, така и на реалните потребности на бизнеса. За целта е необходимо всички заинтересовани страни да обединят усилията си, защото изборът накъде ще се продължи след 7 клас е важен и за децата, и за региона.
„Работодателите могат да изпращат своите заявки в РУО за прием по специалности от професии, разработени на базата на своите потребности от кадри и реална оценка за капацитета си за поемане на ангажимент към планираното професионално обучение на заявения брой ученици, включително за дуална система на обучение и за паралелки с обучение по защитени специалности от професии, специалности от професии с доказан текущ или прогнозиран недостиг от специалисти на пазара на труда и други търсени на пазара на труда професии и специалности от професии до 5 януари“, подчерта началникът на РУО.
Предвижданията са 36 от бъдещите паралелки да са професионални, а 21 - профилирани. От всички 57 паралелки 40 ще бъдат с т.нар. STEM насоченост, т.е. с фокус върху науките, технологиите, инженерството и математиката. Максималният брой паралелки с профил чужд език пък най-вероятно ще бъде осем.
43 осмокласници се обучават в момента в трите защитени специалности - „Минна електромеханика“, „Речно корабоводене“ и „Корабни машини и технологии“. Същевременно в специалностите с очакван недостиг учениците в 8 клас са 365. От дуалната форма на обучение пък се възползват 270 осмокласници.
Новите специалности през тази година, които се предлагат в региона, са пет. Четири от тях с в Русе - „Експлоатация на автомобилния транспорт“ в Гимназията по механотехника, „Електрообзавеждане на подемна и асансьорна техника“ в Гимназията по електротехника, „Възобновяеми енергийни източници“ в Гимназията по промишлени технологии, „Организация и технология на козметичните услуги“ в Гимназията по облекло. Петата е в Бяла - „Компютърна графика“ в СУ „Панайот Волов“.
В тези пет специалности се обучават 72 ученици в 8 клас. През настоящата учебна година се е стигнало и до закриване на две професионални паралелки още през първия етап на класиране. И двете са били в Гимназията по облекло - „Художествена тъкан“ и „Производство на облекло от текстил“.