Представите на академичната общност предложиха няколко послания, с които да се представя туристическият продукт на България. Те направиха това на форума "БГ туризъм - Зима 2024 / 2025", организиран от Българската телеграфна агенция (БТА) с партньорството на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм (БСБСПА), който се провежда в "Гранд хотел Терме" в с. Баня, община Разлог. Учените изтъкнаха и необходимостта от държавна подкрепа за рекламирането на туризма в регионите.
Ректорът на Югозападния университет "Неофит Рилски" проф. д-р Николай Марин призова служебния министър на туризма Евтим Милошев да се постарае да намери средства, с които България да бъде популяризирана. Местната власт полага много усилия, но държавата трябва да ги подкрепи именно в рекламата, посочи той.
Туризмът винаги е тема, която на пръв поглед ни обединява, но и е една от темите, които ни разделят, като започваме да водим спорове - коя съседна държава, какъв туристически продукт предлага на по-добри цени и при по-добри условия, каза проф. д-р Николай Марин. По думите му България, като уникална туристическа дестинация, има различни типове туризъм и е много трудно всички тези туристически продукти да се обединят от едно лого или от един бранд. За мен предизвикателството е как да обединим българския туризъм. Ако първият обединителен момент са традициите, нека да ги поставим тях заедно с гостоприемството като бранд, върху който можем да се обединим, предложи ученият. Друг акцент според него са сигурността и конкурентоспособността. Също така България е страната, предлагаща най-широкообхватния туризъм - винен, балнео, ски, морски,  поклоннически. За последното ученият изтъкна, че България може с Гърция да предлага общи религиозни културни пътища, като напомни, че  това е и приоритет пред световния туризъм - да се създават общи туристически продукти. Според него обаче от този широкообхватен туризъм България трябва да извлече националния си интерес.
Ръководителят на Катедра икономика на туризма в Университета за национално и световно стопанство проф. д-р Мариана Янева изтъкна, че катедрата другата година ще отбележи своята тридесета годишнина. Последните две години се постарахме сериозно да се свържем с бизнес и с местната изпълнителна власт и направихме 10 форума "Бранд България, гостоприемство в четири сезона", каза ученият. Тя изтъкна важността да се говори пред студените за позитивните конкурентни страни на българския туризъм, за да могат те да поискат да се реализират в  сектора. Сред посланията за този зимен сезон тя изведе "Сняг, слънце, балнео и спа".
Проф. д-р Еленита Великова от катедра "Икономика на туризма" в УНСС изтъкна, че за нея е важно какво е основното конкурентно предимство на България и посочи, че това са: качество, автентичност, стил. Това са доста силни думи, с които наша страна би могла да се презентира, така че да привлича правилните туристи, които да дойдат и да се насладят на изживяването туризъм, допълни тя.
Деканът на Стопанския факултет на Университета по хранителни технологии в Пловдив проф. д-р инж. Валентина Николова-Алексиева посочи, че освен по хранителни технологии, висшето училище обучава и студенти в областта на туризма, хотелиерството и ресторантьорството. В момента обучаваме и чуждестранни студенти по гастрономия и туризъм, което е нов пилотен проект на университета, за който спечелихме наградата "Образователна иновация", каза тя. Проф. д-р инж. Валентина Николова-Алексиева изтъкна, че на чужденците им прави впечатление нашето гостоприемство, топлота, традиционните ни ястия и по думите й те припознават България като космополитна държава, с древна култура и средище на много култури. По тази причина, според нея, в посланието за туризма ни трябва да бъде включена не само възможността за практикуване на термален, спа туризъм, а и "магнетизъм, мистерията на България, топлотата, гостоприемството и древността на страната ни".