Международната годишна конференция на Института за български език “Проф. Любомир Андрейчин“ ще се проведе на 15 и 16 май, съобщават от Българската академия на науките.
Тя ще бъде открита тържествено на 15 май 2024 г. от 9:00 ч. в зала “Акад. Александър Теодоров-Балан“ в сградата на Института за български език на бул. “Шипченски проход“.
Конференцията се провежда ежегодно и се е утвърдила като престижен форум за представяне на най-актуалните постижения и тенденции в областта на изследването на българския език в България и по света. По традиция на нея се представят научните успехи на секциите на Института, включително и резултатите от работата по национални и международни проекти, и сътрудничеството с български и чуждестранни научни центрове. Със свои доклади ще участват и гости от чужбина.
На 10 май в зала "Акад. Иван Евстратиев Гешов", в Българската академия на науките (БАН) ще бъде официално представена платформата за български езикови ресурси онлайн - БЕРОН. Институтът за български език (ИБЕ) на БАН е националният кодифициращ орган у нас по въпросите на българския книжовен език като официален и инициира създаването на националната онлайн платформа за езикови ресурси, съвместно с Института за информационни и комуникационни технологии на БАН.
По случай 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност, Институтът за български език традиционно организира кампанията "Написаното остава. Пиши правилно!".
С изложба и международна конференция Институтът за български език на БАН отбеляза 1160-годишнината от създаването на глаголическата азбука през май 2023 г. Тогава експозицията “Истории от глаголически времена” беше представена в градината “Кристал” в София. В същия ден беше открита и международната годишна конференция на Института за български език. В рамките на международната конференция тогава беше представена изложбата “Истории от глаголически времена”.
Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин“ е един от най-старите институти на Българската академия на науките. Той е научен център за изследване и описание на българския език – на неговото съвременно състояние, история, диалектно многообразие и връзката му с други езици.
/ЙВЛ