Хората трябва да бъдат запознати с възможностите, които предоставя Европейския съюз (ЕС), защото досега европейската дискусия в България се изчерпва най-вече с европейските фондове или по-скоро злоупотребата с тях, докато ЕС е нещо много повече. Това каза за БТА Велко Иванов, генерален секретар на Съюза на европейските федералисти в България.
На международен семинар на тема "Бъдещето на ЕС зависи от теб” младежки лидери от 12 държави ще дискутират как да се повиши избирателната активност в изборите за Европейски парламент (ЕП). Младежкият обучителен семинар се организира от Националната студентска конфедерация съвместно със Съюза на европейските федералисти и Европейското младежко движение по програма „Еразъм+” с подкрепата на Центъра за развитие на човешките ресурси, Националния студентски дом и Бюрото на Европейския парламент в България.
От София ще бъде отправено силно послание към европейските институции – да направят институционална реформа, към европейските партии – да излязат с нови идеи и да увлекат гражданите в по-нататъшното изграждане на европейския проект. И за младите хора, защото те трябва да кажат как да изглежда Европа на утрешния ден, коментира Иванов. Ще бъдат обсъждани идеи за информационни кампании, нетрадиционен подход, защото младите хора не се интересуват много от обществения живот и ще се мислят нетрадиционни подходи за привличането на младите хора, каза още той. Идеята е те да бъдат запознати и да се възползват от шанса, добави Иванов.
Според него наративът трябва да бъде за ЕС като възможност, защото българските граждани не са запознати с възможностите, които предоставя ЕС. Възможностите са за активните, информацията я има, просто трябва да се знае къде да се потърси и ние това ще направим, заяви Иванов.
Специално за младите хора има програма „Еразъм+“, която дава възможност за пътувания, обмен, образование и хората имат възможност да разширят своя кръгозор. Този проект дава възможност на младите хора да дойдат в България, обясни Велко Иванов. По думите му към нашата страна се гледа с предубеждение и медийното отразяване за нея до голяма степен е в негативен контекст.