Националният институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) и Министерството на културата не са съгласували ограда на археологическия комплекс "Небет тепе" в Пловдив, съобщиха от НИНКН. Според института загражденията са недопустими, а позицията е последователна и непроменена в целия процес на съгласуване на реставрацията на обекта, продължил няколко години.
Реставрацията, консервацията и социализирането на археологическият комплекс се извършва по проект „По крепостните стени на Филипопол“, финансиран по програма „Региони в растеж 2014 – 2020 г.”.
Становището на НИНКН от 21 март 2022 г. гласи: „Заданието не поставя изискване към проекта за изграждане на ограда. Оградата създава друг образ и начин на функциониране на комплекса, като ограничава свободния достъп на жителите на града. Включването ѝ в проектната документация на този етап е недопустимо“. Това мнение е потвърдено в становището на министъра на културата от 5 април същата година. И двата документа подчертават, че удачният начин да бъде опазена недвижимата културна ценност е с видеонаблюдение, а не с ограда. 
Според НИНК проектът не може да се разглежда като самостоятелен документ и не може да противоречи или да пренебрегва становището на министерството. Ако в съгласувателното становище има забележки, проектът се изпълнява съобразно тях. Проектът за "Небет тепе" е съгласуван със забележките за недопустимостта на оградата. 
Инспекторатът по опазване на културното наследство е направил проверка на обекта през август и октомври 2023 г. и е констатирал, че оградата не отговаря на съгласувания проект. Институтът е изпратил копие от протокола до кмета на Пловдив Костадин Димитров. 
Директорът на НИНК арх. Петър Петров посети обекта през март тази година заедно с проектанта, със зам.-кмет на Пловдив и с представител на изпълнителя. На тази среща е поискал да спре изпълнението на оградата и за пореден път е повторил, че тя е недопустима за стария град. 
Миналата седмица НИНКН е препотвърдил становището си в писмо до Инспектората по опазване на културното наследство. В института не е постъпвало писмо от Община Пловдив с искане „на инструкции“. Не следва да се очаква, че НИНКН и МК ще променят становището си. 
На "Небет тепе" е излят бетон, който липсва в проектите, не фигурира във внесената проектна документация и не е съгласуван, посочват от института. Изпълнени са строителни работи без никакви чертежи и без одобрение от упълномощените институции. Според НИНКН "Небет тепе" е на първо място градски парк, в който има археологически обекти, а не археологически обект, който трябва да бъде ограден.