Работи се активно по проектозакона за насърчаване на научните изследвания и иновациите, каза във Варна зам.-министър на образованието
"Целите и дейностите на дълбоко технологичния порт, включително генерирането на иновативни идеи и тяхното внедряване и употреба в практиката, са в синхрон с иновационната стратегия на ЕС, представена от Европейската комисия през миналата година". Вярвам, че ползите за социалното и икономическото развитие на Варна и региона вече са осезаеми. Създаването на този порт е стратегическа крачка, с която технологичните изследвания да станат част от предприемаческия процес", посочи проф. Петрова.
Именно в тази насока е и проектозаконът за насърчаване на научните изследвания и иновациите, по който към момента работят Министерството на образованието и науката и Министерството на иновациите и растежа, стана ясно от думите ѝ. Основна цел на текстовете в него е да бъде открита "правилната спойка" между науката и иновациите в България.
"В програмата за научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация на ЕС също са предвидени мерки за подкрепа, които целят постигането на зряла система, която да подпомогне активното сътрудничество между научните организации, висшите училища и частния сектор в полза на икономическия растеж. С Националния план за възстановяване и устойчивост също се предлага механизъм за насърчаване на публични и частни инвестиции за научни изследвания и иновации", каза още заместник-министърът на образованието и науката.