Бившият концесионер на плувен комплекс „Норд“ - русенската фирма „Мегакапитал“, трябва да заплати 242 175.01 лв. обезщетение на Община Русе за ползването на обекта без валиден договор в периода 2 август 2018 г.- 2 август 2023 г. Това постанови Апелативният съд във Велико Търново, потвърждавайки решението на Окръжния съд в Русе. Общината претендираше и за лихви за забава в размер на 21 071.10 лева, но този иск е отхвърлен.
„Мегакапитал“ ползваше имота в продължение на години след изтичане на договора за наем, като продължаваше да го плаща в договорения още през 2012 г. размер - 4098 лв. без ДДС. След като през 2023 г. Общината реши на мястото на „Норд“ да се построи нов плувен комплекс, фирмата се опита да спъне проекта, завеждайки няколко дела срещу изваждането й от имота. Всички те бяха загубени, а реакцията на Общината бе завеждане на иск за обезщетение за периода, в който тя е плащала твърде малко.
Договорът на „Мегакапитал“ за наем на комплекс „Норд“ е от 2012 г. за една година. След изтичането му фирмата ползва имота, като вместо наемна цена дължи обезщетение за противоправно ползване. Това обезщетение по закон не може да бъде по-ниско от договорената наемна цена, но може да бъде по-високо. През следващите години между двете страни са сключване на споразумения за продължаване на това „квазинаемно“ правоотношение и на фирмата са издавани фактури за същата стойност като наема. Точно с тези фактури, издавани месец след месец от Общината с основание „наем“ и с липсата на противопоставяне от нейна страна „Мегакапитал“ обосноваваше тезата си, че между двете страни е имало валидно споразумение за ползване на имота. Според съда обаче „противопоставянето“ произтича от закона, който не допуска договорът за наем да се превърне в безсрочен и правоотношението да продължи при условията, при които е сключен договорът. Конкретният размер на обезщетението не може да бъде по-нисък от уговорения наем и съгласно установената съдебна практика той е съизмерим със средната наемна пазарна цена за имота. Вещото лице по приетата неоспорена от страните съдебно-техническа експертиза е дало заключение, че размерът на средния пазарен наем за този имот възлиза на 6304 лв. месечно без вкл. ДДС, съответно обезщетението за ползването му за целия период е 378 240 лв. След приспадане на заплатените от бившия наемател суми в размер общо на 136 064.99 лв. дължимото обезщетение остава в размер на 242 175.01 лв.
Решението подлежи на обжалване пред Върховния касационен съд.