Бургас е домакин на третото издание на Националните дни за учене през целия живот
Сред гостите бяха областният управител на Област Бургас проф. Мария Нейкова, председателят на Общински съвет - Бургас и областен координатор на програма за учене на възрастни проф. Севдалина Турманова, председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева, която е член на Националната координационна група за учене през целия живот, Диана Саватева, заместник-кмет по култура, спорт и туризъм в община Бургас.
По време на днешното откриващо събитие експерти от просветното ведомство и Регионалната служба по заетостта разкриха акценти от политики и проекти за обучение за възрастни и учене през целия живот. До 28 април представители от различни образователни институции ще обменят опит и добри практики по време на включените в програмата срещи. Дейностите по проекта „Изпълнение на обновените приоритети на Европейската програма за учене на възрастни" се реализират чрез програма “Еразъм“.
“Надяваме се да се запознаем с добрите примери за устойчиви партньорства на местно и областно ниво, както и нови инициативи на национално ниво, които имат пряко отношение към образованието сред възрастните. Неслучайно 2023 е обявена за година на уменията“, каза по време на откриването Албена Михайлова, главен секретар на МОН. От своя страна Диана Саватева допълни, че много от политиките в сферата на образованието на Община Бургас са насочени към създаването на условия за учене през целия живот и посочи конкретни примери за успешни проекти и инициативи, изпълнени в областния център през последните години. По време на събитието бяха начертани и конкретни предложения за промени в законодателството, свързани с обхвата и реализацията на професионалното образование в страната. Откриването на „Национални дни за учене през целия живот“ в Бургас бе съпътствано с информационния щандове на няколко бургаски професионални училища.
Утре (27 април) заместник-министърът на образованието и науката проф. Албена Чавдарова ще открие кoнференция на Електронната платформа за учене на възрастни в Европа (EPALE). Представен ще бъде опитът на общините Бургас, Враца, Силистра и Търговище с техните успешни модели за развитие на уменията. Четирите общини ще споделят и опита си в проекта „Ученически практики 2“. Ще бъдат проведени и съпътстващи събития, като информационни щандове на професионалните гимназии от област Бургас и на EPALE - Електронна платформа за учене на възрастни в Европа, обучения за придобиване на житейски умения, както и националното състезание „Най-добър млад автомонтьор и водач на моторно превозно средство“.