Хората, които нямат възможност да покриват сметките си за вода, имат право на водни помощи, заяви в предаването „Лице в лице“ по BTV омбудсманът Диана Ковачева. Тя обясни, че това е вид социално подпомагане, подобно на енергийните помощи. Подава се молба до Агенцията за социално подпомагане, оттам изготвят доклад, в който се взимат предвид доходите на човека, неговото здравословно състояние, броят на хората от домакинството. По този начин човекът има право да получи реална сума, за да покрие сметките си, допълни общественият защитник. 
Аз се обърнах към министъра на социалната политика, за да разбера колко хора са получили такава помощ досега. От всичките ми жалби през миналата година най-много са хората, които се оплакват от лошо качество на водата и високи сметки, каза още Ковачева. По думите й цената на кубик вода е скочила драстично спрямо миналата година и има домакинства, за които е непосилно да покриват сметките си. Водата вече струва над 5 лева и то за градове, в които качеството на водата е лошо, има селища на постоянен воден режим, правят се ремонти постоянно, добави омбудсманът. 
Диана Ковачева смята, че повечето хора не са информирани, че им се полага подобна социална помощ. Преди два дни тя изпрати писмо до служебния вицепремиер и министър на труда и социалната политика Лазар Лазаров и служебния финансов министър Росица Велкова, в което поиска информация по области колко са гражданите, които през 2021 и 2022 г. са получили т. нар. водни помощи за питейно-битови нужди. Това са хора, които поради здравни, възрастови, социални и други независещи от тях причини не могат чрез труда си или доходите, реализирани от притежавано имущество, или с помощта на задължените по чл. 140 от Семейния кодекс да ги издържат лица, като осигуряват задоволяване на основните им жизнени потребности, разяснява омбудсманът.