Алеите в "Слънчев бряг-Изток" са тъмни, едва ли ще има много отворени хотели за Великден, каза пред БТА зам.-председател на БХРА
По думите му в източната част на комплекса, чиято обществена инфраструктура управлява държавното дружество "Слънчев бряг" АД, към момента няма ток. Според Налбантов захранване няма да има поне до края на април, а причината е в липсата на средства в касата на дружеството, с които да бъде платена енергията за уличното осветление.
"Разходете се вечерта в Слънчев бряг - Изток. Там е пълна тъмница, една лампа не свети. От другата страна ще видите Слънчев бряг – Запад, чиято инфраструктура се управлява от Община Несебър. Там и в момента се работи, нещата се случват. Има осветление и прочее. Защо да отваряме хотелите, които се намират в източната част? Туристите ще се разхождат по тъмни улици, което ще е антиреклама за нас", посочи Налбантов.
Губим милиарди от неразбориите в Слънчев бряг?
Заместник-председателят на БХРА е на мнение, че страната ни би могла да печели десетократно повече, ако въпросите със стопанисването на инфраструктурата в комплекса бъдат разрешени.
"Аз съм убеден, че ако направим и двете части на най-големия комплекс по нашето Черноморие приветливи, страната ни ще спечели милиарди от туризма. Това е въпрос, нерешен с години. Към момента едната част се управлява от едно дружество, в което държавата има участие от 75 на сто. Но това дружество е на загуба, защото заложената технология на управление е изцяло сбъркана. То просто няма от какво да печели. Затова и в момента токът е спрян, за да се пести. Ако някой отвори хотела си по Черноморието през май, то ние отново ще отворим през юни. Нека Слънчев бряг се направи град, нека има управление. Наложително е въпросите около собствеността в комплекса да бъдат разрешени", коментира още Веселин Налбантов.
Лято 2023 – без ясни прогнози
Туристическият бранш по Южното Черноморие все още не може да прогнозира по какъв начин ще протече летният сезон. Високата инфлация, посочи Налбантов, най-вероятно ще доведе до повишаване на цените на туристическите пакети и услуги край морето. Нестабилни към момента са и нивата на ранните записвания. Липсват и гарантирани периоди на заетост на хотелските бази на база сключени договори с големи туроператорски компании, разкри още Налбантов.
Според председателя на туристическата камара в Приморско Стоян Петров, туристическият бранш най-вероятно ще повиши цени за настаняване и услуги, следвайки инфлационния индекс.
"Нагласата е за увеличение от 17-20 на сто. И това важи за всички категории места за настаняване и заведенията за развлечение и хранене. Тежестите за бранша станаха твърде много – увеличават се разходите за храна на гостите, увеличава се цената на електрическата енергия, на водата. В района на Приморско няма да се разчита на гарантирани договори с големи туроператори. Предварителните записвания са на ниски нива към момента. По-сериозен интерес очакваме през месеците юли и август и то от страна на българските туристи", каза Петров.