Обединението между "Продължаваме Промяната" и "Демократична България" ще донесе нова надежда на България, заяви Даниел Лорер
В събота и в неделя висшите органи на ДСБ и на "Да, България", част от "Демократична България"(ДБ), дадоха мандат на ръководствата си за преговори с ПП за коалиране.
Ако ПП е показала нещо, откакто се намираме на политическия терен, е, че не ни е страх да работим за бъдещето на България и твърдо вярваме, че заедно ще постигнем много по-добър резултат, отговори Лорер на журналистически въпрос дали не се притеснява от отлив на гласове заради коалицията. Засега обаче не пожела да каже как ще е името на новото обединение, тъй като, по думите му, не бил оторизиран.
По отношение на БСП коментира , че пред левицата стоят много екзистенциални въпроси. Те се борят дали да останат малка партия, която играе на крайнолевия терен пред собствената си врата, или искат да бъдат истинска социалдемократична, модерна партия - това те трябва да го решат, обясни Даниел Лорер.
По думите му също, въпреки многократните заявки за съдебна реформа, от ГЕРБ и ДПС, са я бойкотирали и с действията си са протакали така, че времето на парламента да свърши.
Според съпредседателя на ДБ Христо Иванов ПП и ДБ трябва да изберат най-добрия вариант за постигане на най-силен ефект - първо място на изборите през април т.г. "Единственото, което ме интересува, е максималният ефект за страната. Историческата задача пред нас изисква България да излезе от тази спирала на безперспективност и на липса за възможна промяна”, добави той, цитиран от пресцентъра на ДБ.
Иванов разясни, че преговорите между двете формации ще се водят конфиденциално и на много нива. Въпреки ограниченото време, диалогът ще е с фокус върху настоящите програми и комуникационната стратегия в хода на предизборната кампания, посочи той. И подчерта, че и ДБ, и ПП си имат ясни идентичности и гласоподавателите им няма от какво да се притесняват.
“Не мисля, че можем да разделим страната на две Българии - добра и лоша. Една ни е държавата. Просто добрите са тези, които могат да съставят такъв дневен ред и да съберат подкрепа за него, така че България да излезе от кризата и да се възползва от възможностите пред нея”, каза още народният представител. Според него е важно в предизборните листи да попаднат лидери, които могат да мобилизират волята на хората да гласуват.
Относно промените в Наказателно-процесуалния кодекс, които целят създаването на ефективен механизъм за контрол на главния прокурор, Иванов заяви, че приемането им на второ четене зависи от мнозинството на ГЕРБ и ДПС. Двете формации провалиха кворума в пленарно заседание миналата седмица, с което пропиляха ценно време за работа на отиващото си 48-о Народно събрание, отбеляза той. И обясни, че заседанието се е провалило заради решението на ГЕРБ да не се регистрират, въпреки че са били в парламента.