Силна фрагментация(разделянето на света на политико-икономическо блокове, бел. ред.) на световната икономика след десетилетия на растеж и икономическа интеграция може да понижи глобалния вътрешен продукт (БВП) с до 7 на сто , но загубите могат да достигнат 8-12 на сто в някои страни, ако технологичния сектор също се накъса. Това съобщи Международният валутен фонд (МВФ) в нов отчет, предава Ройтерс.
Според МВФ ограничена фрагментация може да съкрати разходите с 0,2 на сто от глобалния БВП, но съобщи, че е необходима още работа, за да се направи оценка на очакваните разходи за международната парична система и глобалната мрежа за финансова сигурност (GFSN).
В публикувания късно вчера доклад , се отбелязва, че глобалните потоци стоки и капитали са останали стабилни след глобалната финансова криза от 2008-2009 година  и нарасналите търговски ограничения през последвалите години.
Пандемията от КОВИД -19 и руската инвазия в Украйна са тествали допълнително международните отношения и са повишили скептицизма относно ползите от глобализацията, се посочва в доклада на МВФ.
Задълбочаването на търговските връзки се е изразило в по-голямо намаляване на глобалната бедност в продължение на години, като същевременно се облагодетелстват потребителите с ниски доходи в напредналите икономики чрез по-ниски цени, сочи докладът.
Разпадането на търговските връзки "ще повлияе неблагоприятно на страните с ниски доходи и по-малко заможните потребители в напредналите икономики", според доклада. 
Ограниченията върху трансграничната миграция ще лишат съответните страни от ценни умения и ще намалят паричните преводи в икономиките, в които е налице миграция. По-слабите парични потоци ще понижат преките чуждестранни инвестиции, а спадът в международното сътрудничество ще изложи на риск снабдяването с жизненоважни за обществото стоки.
МВФ съобщи, че съществуващите проучвания сочат, че, колкото по-дълбока  е фрагментацията, толкова по-големи са загубите, а при отделяне на технологиите, значително ще нараснат и загубите от търговските ограничения. 
Икономиките на нововъзникващите пазари и страните с ниски доходи вероятно ще са изложени на по-голям риск, тъй като глобалната икономика е преминала повече към "финансова регионализация" и фрагментирана глобална система за плащания.
"С по-малко международно споделяне на риска глобалното икономическо фрагментиране може да доведе до по-висока макроикономическа нестабилност, по-тежки кризи и по-голям натиск върху националните резерви", според доклада.
Той може също да отслаби способността на глобалната общност да подкрепя страни в кризи и да усложни развитието на бъдещи кризи със суверенния дълг.